Ulusal Eğitim Bakanından açıklama… Odatv’nin haberini doğruladı

Serkankutlu

Global Mod
Global Mod
Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un kardeşi Oktay Selçuk’un idare heyetinde olduğunda şirket, son iki yılda başta özel okullar olmak üzere birfazlaca kuruma 25 Milyon 678 bin 159 TL’lik satış yaptı.

Odatv’nin ulaştığı evraklara nazaran; 2016 yılında kurulan İnova Akademi Bilişim Eğitim Hizmetleri Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi, hem ortakları tıpkı vakitte yaptıkları satışlarla dikkat çekiyor.

Şirketin İdare Kurulu’nda Oktay Selçuk ve Selçuk Özdemir bulunuyor…

Odatv’nin dün duyurduğu haberin akabinde Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk yazılı açıklama yaptı.

Selçuk açıklamasında şirketin özel okullara satış yaptığını kaydetti. Ulusal Eğitim Bakanlığı’nın kelam konusu şirketten alım yapmadığını belirten Selçuk, “Yapılan satışlar, gösterilen evraktan de anlaşılacağı üzere özel şirketlere 2013 yılından beri süregelen hizmet aboneliği bedelidir” sözlerini kullandı. Selçuk’un açıklamasında değinmediği nokta özel okulların da Ulusal Eğitim Bakanlığı’na bağlı olduğuydu.

Odatv’nin yayımladığı evraklar ise 2019 ve 2020 yılına ait…

“ALGI YÜRÜTME EMELLİ OLDUĞU ÇOK AÇIK BİR HALDE ANLAŞILAN…”

Selçuk açıklamasında şu sözleri kullandı:

“Meslek hayatım boyunca eğitimin her alanında bakılırsav aldım. Yalnızca bir öğretmen, bir akademisyen değil; bir fikir insanı olarak eğitim alanında sayısız projenin ortasındaydım; eğitime doğrudan/dolaylı hizmet veren epey sayıda kuruluşta sorumluluk aldım. Ulusal Eğitim Bakanı olarak nazaranve başladığım gün prestijiyle yalnızca tek bir şirkette emeğimin karşılığı olan %25 hissemden feragat ettim. Bu misyon, bunu gerektirirdi.

Bir haber sitesinde çıkan ve kardeşime ilişkin payların bulunduğu bir şirketin “Millî Eğitim Bakanlığına 25 milyon TL satış yaptığına” dair algı oluşturmayı hedeflediği görülen sav ve iftiraları üzülerek okudum. Çok net ve açık olarak söz ediyorum: Ulusal Eğitim Bakanlığı, sav edildiği üzere bu şirketten bir satın alma yapmamıştır. Yapılan satışlar, gösterilen evraktan de anlaşılacağı üzere özel şirketlere 2013 yılından beri süregelen hizmet aboneliği bedelidir.

Araştırılmadan, incelenmeden, tarihlere bakılmadan yapılmış bu çeşit haberler, salgının tesirleri daha sonrasında okullarımızı bir daha hareketlendirmeye başladığımız şu günlerde, gündemimizi değiştirmeye çalışmaktan öte bir nitelik teşkil etmemektedir, etmeyecektir.

Algı yürütme emelli olduğu hayli açık bir biçimde anlaşılan kelam konusu dezenformasyon içeriklerine karşı gerekli tüzel süreçlerin derhal başlatılacağını kamuoyunun bilgisine sunarım.”