Sedat Peker’in Silivri’deki Ergenekon imajları

Serkankutlu

Global Mod
Global Mod
Hakkında organize cürüm örgütü yöneticisi olduğu teziyle soruşturma başlatılan Sedat Peker’in, FETÖ’nün Ergenekon kumpasında yaptığı son savunmasının tamamı yayınlandı.

Kelebek operasyonu kapsamında “Organize Cürüm Örgütü lideri” olduğu öne sürülen nedeni ile tutuklanan Sedat Peker, 2007’de Ergenekon kumpasının şüphelilerinden biri olmuştu. Ergenekon kumpasında evvel tutuksuz akabinde da tutuklu olarak yargılanan Sedat Peker’in 22 Nisan 2013’te Silivri’de yaptığı son savunmasının tamamı “İlk Burada TV” tarafınca yayınlandı.

CEZAEVİNDE AYRICALIKLAR İÇİN NE SÖYLÜYOR

Peker, konuşmasında biroldukca mevzudan bahsediyor. Devrin CHP’li vekillerinin, Peker’e “ayrıcalık” tanındığı savlarına dair konuşan Peker, tezleri yalanlarken, Başsavcıların, müfettişlerin kendi koğuşuna daima gelip, inceleme yaptığını anlattı.

Peker, cezaevinde mektup açacağı kullandığı argümanları için de bu biçimde bir durumun olmadığını anlatırken, tüm mektupların cezaevi idaresi tarafınca okunduğunu, kendisinin bu biçimde bir şeye o yüzden de gereksinimi olmadığını söylüyor.

Cezaevinde kendisine hiç bir biçimde ayrıcalık yapılmadığını belirten Peker, kendisinin fil dişi saplı bir mektup açacağına sahip olduğunu onun da hayranı olduğu Kurtuluş Savaşının kahramanlarından Fahrettin Altay Paşa’ya ilişkin olduğunu belirtiyor. Peker, bu mektup açacağının kendisine Fahrettin Altay’ın torunu Zeki Türkkan tarafınca kendisine armağan edildiğini anlatıyor.

Peker’in bahsetmiş olduğu Zeki Türkkan, “Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin nazaranvlerini kısmen yahut büsbütün yapmasını engellemekle” ve “Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırma yahut vazifelerini yapmasını büsbütün engellemekle” suçlanan ve hakkında 3 sefer ağırlaştırılmış müebbet istenen iş insanı Osman Kavala’nın şirketlerinde de temsilcilik yapmıştı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın tespitlerine nazaran ise CIA danışmanı Henri Barkley ile daima görüştüğü öne sürülen Osman Kavala’nın bu görüşmelerden birini de şirketlerinin temsilcisi Zeki Türkkan’ın telefonu ile yaptığı tez edilmişti.

“BENDE ŞİDDET YAPABİLME YETENEĞİ VAR”

Ergenekon kumpasında yargılanma niçinini sorgulayan Peker, kendisinin temiz olmadığını, fakat bu belgeyle hiç bir ilişkisinin bulunmadığını anlatıyor. “Ben de şiddet yapabilme yeteneği var” diyen Peker, evrakında olağandışı durumların olduğunun altını çiziyor.

Peker, şunları söylüyor:

“Burada bir yanlışlık var diyorum lakin buradan da şu sonuç çıkmasın: Ben hayatta hiç cürüm işlemem, kimseye gözünün üstünde kaş var demem. Aman neredeyse kanatlarım var uçacağım demem. Ben bu biçimde bir insan değilim. Hatta bende şiddet yapabilme yeteneği var. Bu bünyemde barınan bir şey. Fakat zevk için hayatımda kimseye azap yapmadım.

örneğin Kelebek belgesi kapsamında, bir adam iş yerine bir tane kız alıyor, 14 yaşında. İçeceğine uyuşturucu atmış, 14 yaşında. Annesi de bunu şikayet etmiş. Bu da yanına iki kişi almış, Show TV’de bâtın çekim yapıyorlar. Adam diyor ki, bunlar Sedat Peker’in adamı, Peker de benim yakınım. Sen şayet şikayetini geri almazsan, sizin ailenizi öldürecekler. Artık efendim ben bu adamı yakalamışım, kolunu kırmışım yetmemiş, bacağını kırmışım yetmemiş, başını kırmışım yetmemiş, kaburgalarını kırmışım, yetmemiş. Ben bir daha diyorum, ben de bu biçimde bir potansiyel var. Ben bu biçimde bir şeyi bir daha yapabilirim. Lakin insan yapmadığı, yapabileceği şeylerden dolayı cezaevinde yatmaz ki efendim. Bu belgeye bakıyorsunuz, olağandışı bir durum var.”

YOUTUBE MERAKI…

Sedat Peker’in toplumsal medyaya olan ilgisinin cezaevi günlerinde başlaması da dikkat çekti.

Avukatlarının cezaevi ziyaretleri sırasında kendisi hakkında YouTube’ta yayınlanan görüntülerin görüntülenme oranlarını getirdiğini söyleyen Peker, bu izlenme oranlarını siyasi parti başkanları ile birebir vakitte yer altı dünyasının öbür isimleri ile karşılaştırdığını anlatıyor.

Peker, başbakan hakkındaki görüntülerin 24,5 milyon izlendiğini kendisi hakkında hazırlanan görüntülerin ise 23,5 milyon izlendiğini, yer altı dünyasındaki öteki isimlerin görüntülerinin ise fazlaca düşük sayılarda kaldığını tabir ediyor. Peker, başka isimlerin görüntülerinin on binler izlendiğini, kendisinin ise milyonlar tarafınca izlenmesine dikkat çekiyor.