Röportaj Demokrat yetkililerin Biden hakkındaki görüşlerini hiçbir şekilde değiştirmiş görünmüyor

Suzan

New member
Başkan Biden, tartışmadaki kötü performansından bu yana ilk televizyon röportajını destekçilerine güvence vermek ve Demokrat Parti içinde onun ayrılması yönünde çağrıda bulunan sesleri susturmak için kullanmayı planlamıştı.

Ancak Cuma gecesi ABC News'te yayınlanan röportajın ardından konuşan birçok Demokrat, bunun, Biden'ın yarışta kalması ya da ayrılmaması gerektiğini düşünseler de, duruşlarını değiştirmede çok az şey yaptığını öne sürdü.

Biden'a yeniden seçim kampanyasını sonlandırması çağrısında bulunan bir avuç mevcut ve eski Demokrat yetkili, röportajın endişelerini gidermek için çok az şey yaptığını veya hiçbir şey yapmadığını söyledi. Başkanın yeniden seçim kampanyasının güvenilir destekçileri de televizyon ağlarına giderek Biden'a desteklerini yinelediler.

Başkanın performansıyla ilgili endişelerini dile getiren ancak Biden'ın çekilmesini isteyecek kadar ileri gitmeyen diğer Demokratlar, röportajın Biden'ın adaylığına ilişkin görüşlerini önemli ölçüde değiştirmediğini söyledi.

İstifasını isteyenler de dahil olmak üzere Demokratlar arasında başkanı eleştirenler, Biden'ın gerçeklikten kopuk göründüğünü veya yeniden seçilme ihtimalini inkar ettiğini söyledi.

Temsilciler Meclisi'nde Başkan Biden'ın yarıştan çekilmesi çağrısı yapan ilk Demokrat olan Teksaslı Demokrat Temsilci Lloyd Doggett, ABC yayınından kısa bir süre sonra CNN'e verdiği röportajda “bu gece onun istifası olduğundan daha gerekli” dedi. Ona ilk kez Salı günü seslendim.” Biden'ın “mirasının, ülkemizi bir zorbaya veren kişi olmasını istemediğini” de sözlerine ekledi.

Illinois'den Demokrat Temsilci Mike Quigley de Biden'ın istifa etmesi çağrısında bulundu. CNN'e röportajda bazı noktaları “rahatsız edici” bulduğunu ve “Amerika Birleşik Devletleri başkanının buradaki açığı kapatacak güce sahip olmadığının” açık olduğunu söyledi.

Quigley, Biden'ın eski Başkan Donald J. Trump'a yenilmesi durumunda nasıl hissedeceğine ilişkin açıklamasını tekrarlayarak, “Önemli olan tek şeyin elinizden gelenin en iyisini yapmak olduğuna inanıyordu” dedi. “Kusura bakmayın ama hayır.”

Biden'ı sürekli destekleyen bir avuç Demokrat milletvekili, röportajdan kısa bir süre sonra başkana sadık kalacaklarını söyledi. Biden'ın kampanya başkanı Delaware'den Senatör Chris Coons ve Kaliforniya'dan Temsilci Robert Garcia, başkanın Kasım ayında yeniden seçilmesine yardım etmeye hazır olduklarını söyledi.

Küfür içeren sosyal medya paylaşımlarıyla defalarca Demokratları başkanın arkasında birleştirmeye çalışan Pensilvanya Senatörü John Fetterman, “Demokratların omurgalarını göstermeleri ya da daha çok çabalamaları gerekiyor” dedi ve şunu ekledi: “Joe Biden bizim adamımız.”

Bay Biden'ın uzun süredir müttefiki olan Güney Carolina Temsilcisi James Clyburn, Cuma akşamı sosyal medyada şunları söyledi: “Ülkemizin ihtiyacı olan kişi Joe Biden.”

Ve Biden'ı destekleyen Kaliforniya Demokratı ve Kongre Hispanik Grubu başkanı Temsilci Nanette Barragán, Cuma günü CNN'e Demokratların onun yerine geçmekten “bahsetmemesi gerektiğini” söyledi. O akşamın ilerleyen saatlerinde Bayan Barragán, Biden'ı savunmaya devam etti.

“Herkes endişe arıyor gibi görünüyor – ben herhangi bir endişe göremiyorum” dedi. “Çabuk cevap veriyor. O asıl meseleye geldi. Soruları ve konuları net bir şekilde anlıyor ve buna göre cevaplar veriyor. Zor bir röportaj ve bence bunu iyi idare etti.”

Kaliforniya Demokratı ve Biden'in vekili Temsilci Ro Khanna, yaptığı açıklamada Bay Biden'dan seçmenlerin güvenini kazanması için daha fazlasını beklediğini ve “bunun bir röportajdan daha fazlasını gerektireceğini” söyledi.

Khanna, “Beyaz Saray'ın bu konuda tam bir şeffaflığa sahip olmasını ve medyanın ve seçmenlerin yetenekleriyle ilgili birçok meşru soruyu yanıtlama isteğini bekliyorum” dedi.

Biden'ı geri çekilmeye çağıran eski Demokrat başkan adayı Julián Castro, röportajın ardından başkanı eleştirdi ve MSNBC'ye, Biden'ın röportajda “daha sakin” olduğunu ancak “insanların açıkça görebileceği düşüşü” inkar ettiğini söyledi.

Biden'ı istifaya çağıran Ohio'lu eski Temsilci Tim Ryan da röportajın ardından “Hiçbir şey başardığını düşünmüyorum” dedi.

Ryan, MSNBC'de “Kimseyi motive ettiğini düşünmüyorum” dedi. “Sanırım sahadaki gerçeklikle bağlantısını bir şekilde kaybetmişti.”

“Endişeleniyorum,” diye devam etti gergin bir kıkırdamayla. “Diğerlerinin de düşündüğü gibi ben de onun bu işi bizim için yapacak doğru kişi olmadığından endişeleniyorum.”

Biden'ın ve Demokrat Parti'nin önde gelen bağışçılarından biri olan ve başkanın tartışmadaki performansıyla ilgili soruları gündeme getiren Mark Buell, bir kısa mesajda şunları yazdı: “Biden, durdurmaya çalıştığı aşağı doğru bir sarmalın içinde. Eğer başarılı olmazsa, kısa sürede fiil haline gelebilir.”

Maya C.Miller, Robert Jimison Ve Zolan Kanno Youngs Washington'dan gelen raporlara katkıda bulundu. Simon J Levien Massachusetts'ten bildirildi.