Paolo Ardoino (Tether): “Bitcoin üzerindeki vergilerdeki artış beyinlerin ve sermayenin İtalya’dan kaçmasına neden olacak”

Suzan

New member
“Hükümetin Bitcoin geliri üzerindeki vergileri %42'ye çıkarma kararı mantıksız ve tehlikeli. Özellikle gençleri ve bu sektörde doğan İtalyan şirketlerini etkileyecek. Bunun tek bir etkisi olacak: Sermayenin ve beyinlerin ülkemizden kaçışı artacak.”

Kripto para birimleri dünyasında Paolo Ardoino muhtemelen en ünlü İtalyan'dır. Kendisi, istikrarlı bir değere sahip ve 119 milyar sermayeye sahip dolara sabitlenmiş bir dijital para biriminin arkasındaki şirket olan Tether'in kurucusu ve lideridir. Her gün 53 milyar işlem gerçekleştiriyor ve yalnızca 2024'ün ilk yarısında 5,2 milyar kar elde ediyor. 1984 doğumlu, Cenova Üniversitesi'nde araştırmacı, BT konusunda tutkulu, keşfediyor Bitcoin 2009 yılında işlemleri kolaylaştırarak işi ticarete dönüştürmeye karar verdi. Forbes için bugün Ardoino dünyanın en zengin İtalyanlarından biri. Kripto dünyası için pazarın nasıl ve nerede gelişeceğini anlamak için önemli bir referans noktası.

Ardoino, hükümetin kararı hakkında ne düşünüyorsun?

“Bu yanlış, mantıksız ve benzeri görülmemiş bir seçim. Bir İtalyan olarak bu beni üzüyor. Yıllık gelirlerin diğerlerinden daha fazla vergilendirilmesi, kripto sektöründe 10 yıldır devam eden savaşın doruk noktasıdır.”

Neden mantıksız?

“Basın toplantısında Bakan Yardımcısı Leo, Bitcoin'in daha popüler bir araç haline gelmesi nedeniyle gelir vergilerinin artacağını söyledi. Yani prensip şudur: Sahipleri arttığı için, sahip olanların vergisini yüzde 26'dan yüzde 42'ye çıkarıyoruz. Kısa görüşlü ve tehlikelidir.”

İtalya'da 2,5 milyar civarında değere sahip 2,5 milyon kripto sahibinin olduğu tahmin ediliyor. En çok kim etkilenecek?

“Bu önlem özellikle mülk sahiplerinin büyük çoğunluğunu oluşturan gençleri etkiliyor. Onlara İtalya'nın bir yeniliğe vergi verdiği ve onu diğer şeylerden daha fazla vergilendirdiği söyleniyor. Bu durum yenilik yapmak ve teknoloji şirketi kurmak isteyenlerin cesaretini daha da kıracaktır. Çünkü Bitcoin hakkında konuşuyoruz. Ancak Bitcoin ve kripto para birimlerinin arkasında çok fazla yenilik ve insanlardan ve şirketlerden oluşan bir endüstri var.”

Sosyal medyada pek çok kişi İtalya'dan ayrılmak istediğini söylüyor. Buna inanıyor musun?

“Herkes bunu yapmayacak ama pek çok kişinin yapacağını düşünüyorum. Ve açık konuşalım, İtalya'yı terk edecek olanlar Bitcoin'in büyük sahipleri olacak ve bunların sayısı da çok fazla. Bunun yerine ödeme yapacak olanlar küçük ve orta ölçekli tasarruf sahipleri olacak.”

Hükümetin kararı, yurt dışı da dahil olmak üzere birçok sektör kuruluşu tarafından yeniden gündeme getirildi. Neredeyse yalnızca İtalya dışında çalışıyorsunuz. Bu haber nasıl görüldü?

“Zaten var olan bir eğilimin teyidi. İtalya gelip tatil yapmak için harika bir yer ve öyle kalacak. Sardunya'da bir hafta, Roma'da, Floransa'da, Venedik'te birkaç gün. Ancak biz iş büyütecek bir yer değiliz ve olmayacağız.”

Kripto dünyasında çalışan İtalyan şirketlerine ne olacak?

“Bu şirketler için sistemik risk var. Hayattaki en kötü şeylerden biri kesinliğe sahip olmamaktır. Bu şirketlere herhangi bir kesinlik verilmediği gibi, diğerlerine göre daha fazla cezalandırılıyorlar. Onlar için çok üzülüyorum. Sanırım satmak veya ayrılmak zorunda kalacaklar.”

Cevaplarında yinelenen bir kavram kaçıştır. Bunu biraz fazla kolaylaştırmıyor musun?

“Bitcoin, her yere götürebileceğiniz dijital bir cüzdandır. Bitcoin'in değeri bulunduğunuz ülkeden bağımsızdır. Zenginliği anlamanın farklı bir yoludur. Ve eğer bir ülke Portekiz, ABD veya Gürcistan gibi daha iyi koşullar sunuyorsa gider. Biz İtalyanlar tarihsel olarak buna alışığız.”

Neden gittin?

“Zorunlu olarak. Araştırmacı olarak 800 euro kazandım. Her yıl yenilenmeyi bekliyoruz. Her yıl sahip olamama korkusuyla. Tekrar ediyorum, kesinlik olmadan yaşamak en kötü şeydir.”

Ancak bugün İtalya'nın en zengin adamlarından biridir. Şu ana kadar vergiden kaçtığı için kripto sahiplerinin servetinin adaletsiz olduğunu düşünenler var.

“Görüyorsunuz, kripto sahibi olan ve vergi ödemek isteyen birçok insan tanıyorum. Hatta diğer yatırımlarda olduğu gibi %26 oranında. Ama sana bir şey söyleyeyim.”

Lütfen.

“Bütün bunlarda hatalı bir mantık var. Bir yeniliğe güvenerek bir iş kurdum. İtalya yenilik yapmak isteyenleri hiçbir zaman ödüllendirmedi. Kripto para birimlerinden önce bile dünyanın nereye gittiğini asla anlamamıştı. Ülkemizde değer verilmeyen, bir noktada yorulup giden inanılmaz beyinler tanıyorum. Ve eğer birisi bir şeyde başarılı olursa, ona sadece yardım edilmekle kalmaz, aynı zamanda suç duyurusunda bulunulur.”

Yöneticilere tavsiyelerde bulunur musunuz?

“Bir sektörü inceledikten sonra kurallar, kanunlar koysunlar. Birinin sana yardım etmesine izin ver. Kripto ile yaptıkları, ne sektörü ne de potansiyelini bilmediklerini kanıtladı. Ne de bu seçimin tüm ülke üzerinde yaratacağı muazzam sonuçlar.”

ABD'de Trump'ın sağ kanadı Bitcoin'i gümrükten geçirmeye hazır. İtalya'daki sağ bunu vergilendiriyor. Neden düşünüyorsun?

“Amerika'da trendlerden yola çıkarak bir analiz yapıldı. Her dört Amerikalıdan biri kripto para sahibi. Ve onlar oy veren insanlar. Birçoğu genç. Kriptoyu şeytanlaştırmak yerine ona açılma fikrinin arkasında siyasi bir amaç var. İtalyan sağının sahip olmadığı veya daha kötüsü anlamadığı siyasi hedef.”