Naci Görür’den korkutan açıklama: İstanbul’u bekleyen tehlike

Serkankutlu

Global Mod
Global Mod
Bilim Akademisi Üyesi Yer Bilimci Prof.Dr. Naci Görür, Bingöl zelzelesinin dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

“Karlıova’dan Doğu Anadolu Fayının başladığını kaydeden Görür “Kuzey Anadolu Fayı da Karlıova’dan başlar, İstanbul’a kadar devam eder. Karlıova zonu bu iki fayın kesiştiği yeri söz eder. Dün meydana gelen 5.3’lük zelzele bu zonda meydana gelmekle birlikte, Doğu Anadolu fayının üzerinde değildi” dedi.

Zelzelenin bu faya paralel bir fay üzerinde meydana geldiğini belirten Görür, bölgeye problemli olarak görmesini “Doğu Anadolu fayı üzerinde sarsıntı beklediğimiz bir yer var o da Karlıova, Göynük içinde Bingöl kesitinde bu alan en son zelzelesi 1876 yılında üretti ve bu biçimde 7.2 büyüklüğünde bir sarsıntı üretmişti” kelamlarıyla deklare etti.

Görür şunları söylemiş oldu:

Ve oranın şu anda en az 7 büyüklüğünde sarsıntı üretme potansiyeli var. Dünkü zelzele meydana gelince bu zon içerisinde, birebir bölgede olan sarsıntılar birbirlerini tetikleme, birbirlerine gerilim transfer etmek üzere özellikleri olabilir.

Yedisu dediğimiz alanda da zelzele bekliyoruz, sahiden ben endişeleniyorum. Yakın bir gelecekte Yedisu fayı üzerinde de zelzele olabilir. Dünkü sarsıntının olduğu yerde de bir tarafında zahmet var büyük sarsıntı bekliyoruz, bir başka tarafında da badire var.”

“ 4-5 MİLYON KİŞİ ÖNEMLİ HASAR GÖREBİLİR”

“Hazır olmadığımızı küçük sarsıntılar bile gösteriyor. Şu ana kadar İstanbul’da olan depremcik diyebileceğimiz, küçük sarsıntılarda bile yıkımların hasarların olduğunu görüyoruz. Değişik sayılar var, Etraf Şehircilik Bakanımız çıkıyor 200 bin binanın dönüşmesi lazım diyor.

200 bin bina demek minimumdan alıp 4 katlı deseniz her birinde de 2 daire dersek 8 daire yapar her bina da 200 bini 8’le çarparsanız 1 milyon 600 bin daire demektir.

Her bir dairede 4 kişi yaşadığını düşünseniz. Demek ki mümkün bir sarsıntıda can güvenliği olmayan 4-5 milyon insan buluyorsunuz. Alışılmış bu binaların hepsinin bir sarsıntıda yıkılacağını düşünmeyin fakat 4-5 milyon insan zelzele epeyce önemli yara alabilir hasar alabilir diye düşünün.”

“KÜÇÜKÇEKMECE BARAJI AYAKTA DURAMAZ”

“Yapı stoku itibariyle hazır değil. İstanbul’u zelzeleye hazırlamak yapı stoğuyla da olmaz. Halk aslına bakarsan sarsıntıya hazır değil. Beklediğimiz zelzele olduğu vakit İstanbul’da doğalgazdan ne kadar yangınlar ve patlama olacağını bilmiyoruz. İstanbul’da barajlar sarsıntı sırasında barajlar ayakta kalacak mı sanki?

Ben Küçükçekmece Barajı’nın zelzeleye karşı ayakta durabileceğini hiç sanmıyorum. Zelzele olunca milyonlarca ton moloz ortaya çıkacak. Bu molozu nasıl kaldıracaksınız? Nereye bunları yığacaksınız? Bunları gömmekle bitmiyor. Toprağa gömerseniz insanları besin zinciri vasıtasıyla zehirlersiniz, ülkede kanseri patlatırsınız hastalığı yayarsınız. Bu konularda hazırlığınız olması lazım. Marmara Bölgesi Türkiye’nin kalbi bu iş gücü kaybını, bunu çalıştırmak düğmeye basarak olmaz, aylarca senelerca sürebilir” formunda konuştu.

Odatv.com