Müellifi tehdit etti terörden tutuklandı

Serkankutlu

Global Mod
Global Mod
Amsterdam’da yetiştiği katı İslami kültürü eleştirdiği “Yaşayacağım” (Ik Ga Leven) isimli kitabı niçiniyle, müellif Lale Gül’ü vefatla tehdit eden Oğuz Ö., “terör” suçlamasıyla tutuklandı.

Savcı, 19 yaşındaki Türkiye kökenli kişinin, Lale Gül’e internet üzerinden “terörist propaganda” içeren iletiler gönderdiğini belirtti. “Allah’ın ismine barbarca başınızı keseceğim” ve “Hollanda için en büyük tehlike benim” diyen Oğuz Ö., savcıya göre, “Bir sinagogda büyük bir akın yapmayı planlıyoruz”, “Hollandalıların başını keseceğim” ve “IŞİD’e aitim” içerikli bildiriler da gönderdi.

Savcı, silah manzaraları ve IŞİD propaganda görüntülerini gönderen Oğuz Ö’nün, bir daha cürüm sürece ihtimali bulunduğunu söylemiş oldu. Mahkeme, savcının görüşüne katılarak, Ö.’nün tutuklanmasına karar verdi.

Hollanda’da birinci kere bir kişi, bir müellifi tehditten dolayı tutuklandı.

Lale Gül, Oğuz Ö.’nün hür bırakılması durumunda Hollanda’yı terk edeceğini söylemiş oldu.

23 yaşındaki Lale Gül, her gün ateşli silah manzarası ve “Seni cehenneme göndereceğim, seni vurmak için sabırsızlanıyorum” üzere sözlerinin bulunduğu onlarca bildiri aldığını belirtiyordu.

“Ben İslam’ı değil ortasında yetiştiğim kültürü eleştirdim” diyen Gül’e yönelik tehditler üzerine, Hollanda’da siyasi parti önderleri, müellifler, gazeteciler ve aydınların da bulunduğu hayli sayıda tanınmış kişi, bir dayanak manifestosu yayınlamıştı.

BBC Türkçe’den Yusuf Özkan’ın haberine nazaran Gül, yazdığı kitaba ve görüşlerine katılmasa da, konutundaki tek takviyenin 22 yaşındaki erkek kardeşinden geldiğini ve vefat tehditleri niçiniyle erkek kardeşi olmadan sokağa çıkamadığını söylüyordu.

Hollandalı yetkililer, Gül’e gereken müdafaanın sağlanacağını açıklamıştı.

Gül’ün romanı, Hollanda’da en epey satan kitaplar listesinde yer almıştı.

Kitabının yayımlanmasından evvel bu tıp önemli tehditleri beklemediğini söyleyen Gül, “Geriye dönüp baktığımda bunun aslında saflık olduğunu düşünüyorum” demişti.

Tehditlerin akabinde yazmayı bırakma sonucu aldığını anlatan Gül, gelen yansıların yüzde 80’inin olumlu olduğunu ve bu bölümlerin yazmaya devam etmesi konusunda kendisini teşvik ettiklerini söylemişti.

Gül, yazmaya devam etme fakat artık İslamla ilgili hususlara girmeme sonucu almıştı.

Amsterdam Üniversitesi’nde Hollandaca eğitimi alan Lale Gül, 17 yaşına kadar ailesi ve etrafının istediği halde ömür sürmüştü. çabucak sonrasında kendi isteğiyle başörtüsü takmayı ve Kuran kursuna gitmeyi bırakan Gül, kitabında çocukluğundan bu yana yaşadıklarını anlatmıştı.

Amsterdam’ın göçmen semti Bos en Lommer’da doğup büyüyen Lale Gül’ün, yetiştiği katı İslami kültürü eleştirdiği romanı niçiniyle ailesi ile münasebetleri bozulmuştu.

Gül’e, çok sağcı Özgürlük Partisi’nin başkanı Geert Wilders’in de takviye çıkması üzerine ailesi muharriri reddetmişti.