Korona belgeselinde kritik Soylu-Koca tezi… “Aralarındaki hengame epey büyük”

Serkankutlu

Global Mod
Global Mod
140journos, Türkiye’de koronavirüs salgınının seyrettiği süreci ve bu süreçte gelişen siyasi bağlantıları de irdeleyen “veba” isimli bir belgesel hazırladı.

Belgeseli, “Veba mikrobu, hazırlıksız yakaladığı toplumların çatlaklarına yerleşir ve onları alabildiğine büyütür. bu vebaya karşı koymanın bilinen tek yolu, ahlâklı olmaktır. bir romanın son sayfaları” sözleriyle duyuran 140journos, üst seviye bir Türk bürokratın görüşlerine de yer verdi.

Güvenlik niçiniyle bürokratın kimliğine yer verilmeyen hatta yerine bir dublör oynatılan ve “Üst seviye bir Türk bürokratla yapılan bu röportaj, haber kaynağının güvenliği niçiniyle bir dublörle birebir canlandırılmıştır” notu düşülen belgeselde, dikkat çeken argümanlar yer aldı.

“SOYLU İLE KOCA ORTASINDA BÜYÜK BİR ÇEKİŞME YATIYOR: SOYLU İLE KARDEŞİ MEDİKAL BÖLÜMÜNDE İŞ YAPIYORLAR”

Kelam konusu “bürokrat” görüntüde, Sıhhat Bakanlığı’nın Dünya Sıhhat Örgütü’ne dataları eksik verdiğini öne sürdü.

“Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın özel kesimden geldiğini bu niçinle de pandemi idarede bütün güç ve denetimin altında olmasını istediğini” söz eden “bürokrat”, “Özel kesimden gelen bir yönetici olması niçiniyle, bütün güç ve denetimin kendi denetimi altında olmasını istiyor. bu türlü bir krizi yönetemezsiniz” dedi.

Belgeselde gece yarısı ilan edilen ve krize niye olan sokağa çıkma yasağı imgeleri akarken “bürokrat” da, “Soylu ile kardeşi medikal kesiminde iş yapıyorlar bu ortada anlayacağınız iki taraf içindeki hengame fazlaca büyük” diyor.

“Bürokrat”, şunları tez ediyor:

“Aslında bütün bu yaşananların ardında Bakan Soylu ile Bakan Koca içindeki büyük bir çekişme yatıyordu. Bu devam eden sürtüşme de Soylu’nun elinde Bakan Koca aleyhinde hayli önemli belgeler olduğunu biliyorum. Sıhhat Bakanlığı’nın bilgi sakladığına dair… İçişleri Bakanlığı’nın bu bilgileri alıp hazırlamasının bir manası vardı. Sen bir kusur yapıyorsun, ben bunu alıp üste da bildiriyorum. Toplumun da gözüne sokuyorum manasına geliyordu. Alışılmış bu ortada her şey yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı. Ankara’da siyasetçilerin ticari temasları var. Soylu ile kardeşi medikal dalında iş yapıyorlar, bu ortada anlayacağınız iki taraf içindeki hengame epey büyük.”

IMF YARDIM YAPACAĞINI AÇIKLAYINCA…

Belgeselde sözlerine yer verilen Pittsburgh Üniversitesi McGowan Enstitüsü’nde Öğretim bakılırsavlisi ve Enstitüsü Bilim Şurası Üyesi Doç. Dr. Ergin Koçyıldırım, “O periyotta o kadar hayli zatürre hadiselerinde artış oluyor ki, olağanın üstünde nefes darlığı olayları, grip bulguları ve bir ekip zatürre olaylarıyla karşılaştıklarını görüyoruz. Türkiye’de bununla ilgili Sıhhat Bakanı’nın birinci kamuoyuna yaptığı açıklamalar 22 Ocak tarihinde Anadolu Ajansı’nın editör masası programına katılarak başladı. Lakin o devir o denli bir periyot ki, gerek bakanlık olsun, gerek Türk kamuoyu olsun ‘bu hastalık bize gelmez, bizden uzak, nasılsa Çin’de başladı bu’ havasındalar. pek duyarsız bir tavırdalar. ötürüsıyla ‘biz bu biçimde bir virüsün varlığını biliyoruz, ancak bir daha de bize gelmez’ bakış açısı niçininden epey da fazla kaale alınmıyor lakin etraf hastanelerden kuşkulu numunelerin gönderilmesi başlıyor ve bu kuşkulu numuneler Sıhhat Bakanlığı’nda çalışılmaya başlayınca bakıyorlar ki birtakım testler müspet çıkıyor” tabirlerini kullandı.

Mevzuya ait Türk bürokrat, “Ama burada enteresan bir şey oldu. Sıhhat Bakanı kendi inisiyatifi ile bu testlerin sonuçlarını negatif olarak değerlendirmeye aldı. Ben Sıhhat Bakanı’nın harikulade bir risk aldığını düşünüyorum” yorumunda bulundu.

Birinci hadiselerle ilgili değerlendirmelerini sürdüren Dr. Koçyıldırım, “21 Ocak’ta testi müspet çıkan birinci hastayı apar topar Sıhhat Bakanlığı’na ilişkin bir ambulans uçakla Vuhan’a, geldiği yere geri gönderiyorlar. Bu ortada ağırlaşan hastalar oluyor, hayatını kaybeden hastalar oluyor, ancak hala sıhhat bakanlığı bu ayrıntıları kamuoyundan gizliyor. Hekimler ortalarında konuşmaya çalışıyorlar zira bu bir bulaşıcı hastalık. Tabi tıpkı vakitte IMF de Kovid-19’dan etkilenen ülkelere 50 milyar dolar yardım yapılacağını deklare etti. Biz de arkadaşlarla ortamızda latife yapıyorduk, ‘Bak kesin artık yarın Türkiye açıklar bunu duyarsa’ dedik. Sahiden de o denli oldu” dedi.

Bürokrat, şu tabirleri kullandı:

“Özellikle sıhhat işçisinin de artan hadise sayılarından rahatsızlığını lisana getirmeye başlaması, Türk Tabipler Birliği’nin sayıları da ortaya dökülmeye başlayınca Sıhhat Bakanlığı hadiseleri açıklama sonucu almak zorunda kaldı.”

“ÖDEME YAPILDI”

Dr. Koçyıldırım şöyleki devam etti:

“Gecenin geç saatlerinde kanlanmış gözleriyle bir grup bilgiler vermeye çalışan bakana bir anda sempati gelişti. Lakin bilmiyorlardı ki bakan, adeta bir tüccar üzere bu salgına hazırlanması, birinci hastayı kamuoyuyla paylaşmaması aslında başından beri salgınla ilgili doğruları söylememiş. Dünyanın her yerinde bir hastaya bir teşhis koyduğunuz vakit her hastalığın her teşhisin bir kodu var. Derhal DSÖ bu hastalığın nasıl kodlanacağına dair bir kadro raporlar yayınlar ve bu kılavuz Türkiye’nin de ortasında olduğu ülkeler tarafınca kabul edildi. Lakin Türkiye hiç bir vakit bunu uygulamadı. Türk Tabipleri Birliği, Türkiye Cumhuriyeti Sıhhat Bakanlığı’nın bu kılavuza uymadığını Dünya Sıhhat Örgütü’ne şikayet etti. O devirde herkes zoom toplantılarıyla birbiriyle haberleşiyordu. Buna karşın DSÖ Avrupa Yöneticisi Hans Kluge birinci yurtdışı seyahatini Türkiye’ye yaptı. Hans Kluge ülkeye geldikten daha sonra ona adeta yeni Türkiye’nin alışık olduğu biçimde bir diyet ödemesi yapıldı. Bunun karşılığında da Hans Kluge bildiği ayrıntıları ne DSÖ’yle ne de kamuoyu ile paylaştı.”

DSÖ Avrupa Yöneticisi Hans Kluge’nin Türkiye ziyaretine ait ise Türk bürokrat, “DSÖ’nün Türkiye’ye gelmesinin niçini Türkiye’nin data sakladığı bilgisiydi. Türk Tabipler Birliği’nin Dünya Sıhhat Örgütü’ne Türkiye’deki olayların düşük gösterilmesi sebebiyle Türkiye’ye şikayet etmesiydi. DSÖ seçimlerinde bir Türk adayımız vardı lakin biz seçimlerde Hans Kluge’nin desteklendiğini biliyoruz” argümanına yer verdi.