İşte üniversite imtihanına saatler kala Erdoğan’ın imzaladığı Katar mutabakatı

Serkankutlu

Global Mod
Global Mod
Milyonlarca öğrenci bugün Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) giriyor. Geçtiğimiz gün Türkiye ile Katar içinde “Askeri Sıhhat Alanında Eğitim ve İşbirliği” Protokolü Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanmıştı. Protokole nazaran, Katar Silahlı Kuvvetleri’nde vazife yapan sivil işçi ile eğitim alacak işçi imtihana girmeden Türkiye’de tıp, diş hekimliği, eczacılık, sıhhat meslek yüksek okulu, hemşirelik alanlarında ön lisans, lisans ve lisansüstü eğitim alabilecek.

Dün Odatv’nin protokolün detaylarını yazmış, Katar’dan gelen öğrencilerin askeri tesislerden, askeri ulaşıma kadar her şeyi fiyatsız kullanabileceği ortaya çıkmıştı.

Bugün ise tartışmalara niye olan protokülün bilgileri ortaya çıktı. İki ülke içindeki iş birliği alanları ve hangi öğrencilerin Türkiye’ye gönderileceği belirli oldu.

Resmi Gazete’de yapılan tanıma bakılırsa, Türkiye’de eğitim bakılırsacek öğrenciler şu biçimde:

“Taraflardan rastgele birinin bu Protokolün hedefleri için öteki Taraf ülkesine gönderdiği mezuniyet öncesi silahlı kuvvetlerin asker yahut sivil öğrencilerini söz eder”

PROTOKOLÜN TAMAMI İÇİN TIKLAYIN