İranlı saadet zinciri davasında örgüt yöneticiliği ile suçlanan iki sanığa tahliye

Serkankutlu

Global Mod
Global Mod
İstanbul 5. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, sanıklar Mohammad Mahdı Raoufı ve Nefes Yegane tutuklu bulundukları cezaevinden Ses ve Manzaralı Bilişim Sistemleri (SEGBİS) ile katıldı. Tutuksuz sanıklar, müştekiler ve taraf avukatları da duruşmada hazır bulundu.

Şikayetçi Mıtra Mobayyen, 2017 yılında İran’da hekim Ferzad isimli bir kişinin yönlendirmesiyle World Wide Energy firmasının tanıtım toplantılarına katıldığını belirtti. Mobayyen, “Oradaki anlatımlardan etkilenerek İran’da peyderpey 81 bin dolar para verdim. İlerleyen vakit içinderda 100 bin dolar daha ödedim. Toplamda 181 bin dolar ödeme yaptım. Birkaç ay ödeme yaptılar. daha sonra sisteme giremedim, dolandırıldığımı anladım” diyerek şikayetçi oldu.

Şikayetçi Nevzat Çankara ise 2018 yılında World Wide Energy’den aylık yüzde 10 kar hissesi elde edildiğini duyar duymaz 68 bin 850 dolar para gönderdiğini, toplamda 101 bin dolar parasının biriktiğini, lakin daha sonradan ödeme yapmadıklarını belirterek şikayetçi olduğunu belirtti. Başka şikayetçişer de kar hissesi almadıklarını belirterek şikayetlerini yenidenladılar. Şikayetçi avukatlarından Nizam Gövce, sanıkların mal varlıklarına el konulmasını, tutuksuz sanıkların ise tutuklanmasını talep etti.

BERAATLERİNİ TALEP ETTİ

Duruşmada savunma yapan sanık Mohammad Mahdı Raoufı ve Nefes Yegane, şikayetçilerden Mıtra Mobayyen’i tanımadıklarını, rastgele bir para almadıklarını belirterek tahliye ve beraatlerini talep ettiler. Tutuksuz sanıklar da suçlamaları reddederek beraatlerini talep ettiler.

İKİ SANIĞA TAHLİYE

Tutuklu sanıklar Mohammad Mahdı Raoufı ve Nefes Yegane’nin avukatı Onur Akçay ise şikayetçilerin tabirlerinin kendi ortasında çelişkili olduğunu belirterek başka sanıklar üzere tutuksuz yargılanmalarını talep etti. Mahkeme heyeti, sanıklar Mohammad Mahdı Raoufı ve Nefes Yegane’nin kanıtların büyük oranda toplanmış olması, tutuklulukta geçen süreyi dikkate alarak tahliyelerine karar verdi. Bu sanıkların yurt dışına çıkışlarına ise yasak konulmasına hükmedildi. Sanıklar Mahnaz ve Seyed Ehsen Jafari hakkındaki yakalama kararlarının infazının beklenmesine karar veren heyet, gelmeyen şikayetçilerin zorla getirilmesine karar vererek duruşmayı erteledi.

İDDİANAME

İddianamede, İran asıllı olan şüphelilerin evvelce Malezya’da Akademi Creator isimli eğitim ünitesinde eğitim seminerleri ismi altında, eğitimler düzenledikleri, bu eğitimlere iştirakçilerden ve ayrıyeten internet üzerinden yaptıkları reklam ve tanıtımlarla dünya genelinde güç şirketleri olduğunu, bu güç şirketlerine yatırım yapmaları halinde üyelik durumuna ve yatırım ölçüsüne bağlı olarak yatırdıkları paranın her ay tertipli olarak yüzde 10 kar hissesi ödeneceği, ayrıyeten iki yıl kalınması şartı ile yüzde 140 ile yüzde 400 içinde toplu kar hissesi verileceği tarafında tanıtımlar yaptıkları kaydedildi. İddianamede, şüphelilerin bu tanıtımlarını yaparken Muvaffakiyet Seminerleri ismiyle yaptıkları toplantıların ikinci kısmında, şikayetçilerin üye yapıldıkları birkaç ay kar hissesi verilmesinden daha sonra hatta bir kısmına hiç ödeme yapılmaksızın internet üzerinden para kazanıyormuş üzere isimlerine açtıkları coin hesaplarını göstererek oyaladıkları, ödeme alabilmeleri için yeni üye yapmaları gerektiği istikametinde telkinde bulundukları, oluşturdukları sistem ve saadet zinciriyle şikayetçileri ziyana uğrattıkları anlatıldı. Malezya’da da benzeri cürümlerden haklarında soruşturma yapılınca daima birlikte Türkiye’ye gelen lakin burada şikayetler olması üzerine birden fazla şüphelinin yurtdışına kaçtığı belirtilmişti. Örgüt liderliğini sanık Seyed Jafar Jafari’nin yaptığı sanıklar Seyed Javad Jafari, Seyed Mohammad Jafari, Çetin Salman, Seyed Ehsan Jafari, Mohammad Wael Faavakhırı, Nefes Yegane, Fahimeh Yeganehgohar, Mohammad Mahdı Raoufi ve Sajad Yar Ahmad hakkında “Suç Örgütünü Kurmak ve Yönetmek”, “Tacir Sıfatı ile Hareket Eden Şahısların Yapmış Olduğu Dolandırıcılık” kabahatlerinden 46 müştekiye karşı hareketlerinden dolayı 278 yıldan 926 yıla kadar mahpusları istendi. Başka 13 sanık için ise “örgüte üyeliği” ve “Tacir Sıfatı ile Hareket Eden Şahısların Yapmış Olduğu Dolandırıcılık” cürümlerinden 13 yıldan 243 yıla kadar değişen mahpus cezaları talep edilmişti.