Gaye bir daha Erdoğan

Serkankutlu

Global Mod
Global Mod
Tarih: 1 Ağustos 2018

ABD-Utah Savcılığı beş kişi hakkında nitelikli dolandırıcılık ve kara para aklama suçlarına ilişkin iddianame düzenledi: Jacob Kingston, Isaiah Kingston, Rachel Kingston, Sally Kingston ve Levon Termendzhyan…

Utah savcısının sanık Jacob Kingston sorgusu şöyleki:

Tarih: 6 Şubat 2020

-Jacob Kingston (JK): Türkiye Cumhurbaşkanı ile Levon aracılığıyla tanıştım.

-Savcı: Cumhurbaşkanı Erdoğan mı?

Sanık JK: Erdoğan…

Tarih: 10 Şubat 2020

Savcı: Türkiye’ye seyahat etmeye devam ettiniz mi?

Sanık JK: Evet…

Savcı: Türkiye Cumhurbaşkanı ile hiç tanıştınız mı?

Sanık JK: Evet tanıştım…

Savcı: Nasıl oldu ve niye?

Sanık JK: New York’ta BM haftasıydı; ben, Baran, ve Levon onların olduğu bir görüşmedeydık. Toplantının bir bölümünde hepimiz el sıkıştık.

Savcı: Savcılık Ek 6-120’ye bakar mısınız? Bu fotoğrafı hatırlıyor musunuz?

Sanık JK: Evet

Savcı: Bu fotoğrafta kim var?

Sanık JK: Cumhurbaşkanı ve ben.

Savcı: Türkiye’nin Cumhurbaşkanı mı?

Sanık JK: Evet

Sorguya orta verip “film şeridini” dört yıl önceye saralım:

ARDA ERMUT

Tarih:19-22 Eylül 2016.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Birleşmiş Milletler/BM toplantısına katılmak için ABD-New York’ta bulundu.

Seyahatin özelliği şuydu:

Reza Zarrab 19 Mart 2016’da ABD’de yakalanmıştı.

FETÖ 15 Temmuz 2016 darbe teşebbüsünde bulunmuştu.

Erdoğan, BM Genel Konseyi’nde FETÖ darbesini hatırlatarak, “Bu terör örgütü varlık gösterdiği 170 ülke için bir güvenlik tehdididir. Deneyimle sabittir ki FETÖ ile uğraş etmezseniz yarın hayli geç olabilir” diyerek başkanları uyardı.

Bu uyarıyı yapan Erdoğan, New York Peninsula Oteli’nde Jacob Kingston, Levon Termendzhyan ve Sezgin Baran Korkmaz ile kim yan yana getirildi?

Bu toplantıyı Başbakanlık Yatırım Dayanak ve Tanıtım Ajansı organize etti. Başında Arda Ermut vardı.

Erdoğan New York’a gelmeden on gün evvel tüm iktidar medyasında şu haber yer aldı:

“15 Temmuz gecesi ‘FETÖ’ darbe teşebbüsü sırasında İstanbul’da bulunan ABD’li Washakie Yenilenebilir Güç Grup’un yatırımlardan sorumlu üst yöneticisi, şirketin yatırım sonucunı değiştirmeyerek Türkiye’ye yapılacak 950 milyon dolarlık yatırım için imza attı.” (10 Eylül 2016)

Haberde “el sıkışan” iki kişinin fotoğrafı vardı: Sezgin Baran Korkmaz ve Arda Ermut!

Sezgin Baran Korkmaz New York dönüşü 13 Ekim 2016’te çıktığı Bloomberg TV’de Arda Ermut’a methiye dizdi:

“Öncelikle Başbakanlık Yatırım Ajansı’na epeyce büyük teşekkür ediyorum. Zira oranın başında olan Arda diye bir beyefendi, bize orada (New York), ben İngilizce filan bilmiyorum, Amerika’da yatırımcıları bulurken Arda’nın kolunu yapışıp ‘Abi gel senden rica ediyorum bunlarla sen bir konuş’ dediğimizde bir defa bizi çevirmedi. Her seferinde bakın, değerli faktör bu…”

Tek görüşme yok; bir yıl daha sonra Eylül 2017’de Erdoğan, bir daha Jacob Kingston ile yan yana getirildi…

AKP MİLLETVEKİLİ

Problem yalnızca kara para aklayıcıları ile New York ve Ankara’da görüşmekle hudutlu değil…

İddianameye dönelim:

Savcı: Tony Chappa kim?

Sanık JK: Levon (Termendzhyan) ile çalıştı; eski bâtın servis çalışanıydı.

Savcı: O seyahatinizde orada mıydı?

Sanık JK: Sanırım.

Savcı: Ne için?

Sanık JK: Güvenliği sağlayacağını söylemişlerdi.

Savcı: Kim için?

Sanık JK: Erdoğan için.

Keza:

Sezgin Baran Korkmaz’ın ABD’deki şirketi SBK Holding Lideri Dan McDyre, 2 Mart 2020 tarihindeki tabirinde şunu dedi:

Dan McDyre: New York’taki BM toplantısı için yapılan ziyarette güvenlik sıkıydı ve Bay Termendzhyan bir emekli kapalı servis yahut FBI çalışanından yardım istemişti.

Savcı: Niçin yardım istemişti?

Dan McDyre: Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın korunmasına yardımcı olabilmek için.

Uzatmayayım…

Türkiye Cumhuriyeti’nin düşürüldüğü duruma bakar mısınız?

Varlık Fonu Lideri olan Arda Ermut konuşmalıdır; Sezgin Baran Korkmaz’ı kendine kim tavsiye etti? BoraJet’te olduğu üzere her taşın altından çıkan/ Erdoğan’ın 20 yıldır en yakınındaki bir AKP milletvekili mi?

YAZININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Soner Yalçın