Engellileri dövenlere verilen ceza tartışma yarattı: 24 kabahat kaydı çıktı ama…

Serkankutlu

Global Mod
Global Mod
İstanbul’da Beykoz Engelliler Derneği’nin lokal olarak kullandığı büfeye 21 Haziran günü 2 kişi geldi. İçlerinden biri, bankta oturan dernek lideri Hasan Polat’a tehditler yağdırdı ve küfür etti. sonrasındasında da elindeki sopayla Polat’a vurmaya başladı. Tekraren Polat’a vuran saldırganı büfe çalışanı durdurmaya çalıştı. Fakat saldırgan Polat’a vurmaya devam edip tekmeleyerek banktan aşağı attı.

PİKNİK TÜPÜYLE SALDIRMAYA ÇALIŞTI

Hürriyet’ten Çetin Aydın’ın haberine bakılırsa, olayı nazarann akülü otomobildeki bir engelli Polat’a yardım etmek istedi. Lakin saldırgan bu defa ona yöneldi. Bu bireye de tekraren tokat attı. İkinci bir saldırgan da Polat’a bağırarak elindeki piknik tüpü ile vurmaya çalıştı. İhbar üzerine olay yerine gelen polis, engellileri saldırganın elinden kurtardı. Sopalı saldırgan büfenin önüne gelen bir arabaya binerek olay yerinden uzaklaştı. Dernek lideri Hasan Polat ve yanındaki 2 engelli vatandaş, adliyeye giderek şikâyetçi oldu.

24 KABAHAT KAYDI ORTAYA ÇIKTI

Yapılan kabahat duyurusunun akabinde polis grupları araştırma başlattı. Güvenlik kamera manzaralarından tespit edilen sopalı saldırgan Oğuzhan A. gözaltına alındı. Oğuzhan A.’nın farklı kabahatlerden 24 hata kaydı olduğu tespit edildi. Emniyet’teki sorgusunda olayın niçini ile ilgili rastgele bir şey söylemediği belirtilen Oğuzhan A. adliyeye sevk edildi. Oğuzhan A., çıkarıldığı mahkemede mesken mahpusu verilerek isimli denetimle özgür kaldı. Engellilere piknik tüpüyle saldırmaya çalışan ikinci saldırganın da arandığı açıklandı.

“SERBEST BIRAKMIŞLAR, BİZİ ENDİŞELENDİRİYOR”

Beykoz Engelliler Derneği Lideri Hasan Polat, yaptığı açıklamada, “Engelli üyelerimiz daima burada toplanır. Her zamanki günlerden bir tanesiydi. Ansızın saldırgan kişi geldi. Çok feci bir olaydı. Gözleri dönmüştü. Ne yaptıklarını bilmiyorlardı. Allah’tan orada çalışan arkadaş pürüz olmaya çalıştı. O olmasaydı ölmüştük. İnşallah tekrar bu biçimde bir olay yaşanmaz. Hatalıların ceza almasını istiyoruz. Polis gözaltına aldı, özgür bırakmışlar. Bu da bizi endişelendiriyor” dedi.

Volkan Sarfiyat de “Ben geldiğimde liderim yerdeydi. Sopayla vuruyordu. Ben de ‘Ne yapıyorsun’ dedim. daha sonrasında küfrederek bana saldırmaya başladı. Artık otomobilim devrilecekti. Yalnızca çalışan bir arkadaşımız var, o yardım etti. O an polis geldi, elinden aldılar” diye konuştu.