Eğitim-İş, Kuran kurslarındaki kayıt dışılığa reaksiyon gösterdi

semaver

Active member
Eğitim-İş, Kuran kurslarındaki kayıt dışılığa reaksiyon gösterdi Eğitim-İş Genel Lideri Kadem Özbay, Ulusal Eğitim Bakanlığı’nın Kuran kursları ve bakanlık haricindeki kreşlerin çocuklara ait verisinin olmamasına reaksiyon göstererek “Eğitimdeki en kritik periyodun bu türlü denetimsiz, kimlerin elinde olduğu bilinmeyen bir sistemle yönetilmesi kabul edilemez. Çocuklarımızın hayallerini kâbusa çevirmekten vazgeçin” dedi.

Cumhuriyet, “Kuran kurslarının kaydı tutulamıyor” başlığıyla kamuoyuna duyurduğu haberde, “okulöncesi çağındaki çocukların gittiği eğitim kurumlarına ait kayıtların sağlıklı tutulmadığını, Ulusal Eğitim Bakanlığı’nın 4-6 yaş Kuran kurslarındaki çocuk sayısına ait verisi olmadığını” gündeme getirmişti.

“GERİCİLERİN ÖNÜ AÇILIYOR”

Hususa ait konuşan Eğitim-İş Genel Lideri Kadem Özbay, “Diyanet’e bağlı 4-6 yaş Kuran kursu sayısının Ulusal Eğitim Bakanlığı’na bağlı anaokul sayısından hayli daha fazla olduğunu nazaranbiliyoruz. Okulöncesi eğitimi mecburî ve fiyatsız eğitim kapsamına almayan anlayış, çocuklarımızı Diyanet ve kimi cemaat ile tarikatların kurslarına mahkûm bırakıyor. Bu anlayış; objeleri göstererek ve dokundurarak anlattığımız, saymayı boncuklarla öğrettiğimiz küçük yaşlarındaki çocuklarımızın pedagojik eğitimi olmayan bireylere emanet edildiğini gösterdi” dedi.

“normal olarak bu yaklaşımın iktidarın ulusal, artık dini egˆitim siyaseti ile çok uyus¸tuğunu, su¨rece bakıldıgˆında bunların planlı c¸alıs¸malar oldugˆunu söyleyebiliriz” diyen Özbay, “Laiklikle daima çatışan iktidar, gericilerin önünü açıyor. Eğitimdeki en kritik devir olan ve kişiliğin oturduğu, insanın hayatının tamamı boyunca tesirini bakılırsaceği okulöncesi devrin bu türlü denetimsiz, kimlerin elinde olduğu bilinmeyen bir sistemle yönetilmesi kabul edilemez. Çocuklarımızın hayallerini kâbusa çevirmekten vazgeçin” diye konuştu.