Değer Teyze kazandı

Serkankutlu

Global Mod
Global Mod
Edirne’de, 7 yıl evvel imara açılan oyun alanı yerine inşaat yapılmasını engellemek için kepçenin önüne oturup, yıkımı engelleyen Değer Peker’in (82), aksiyonu sonuç verdi. yıllardır süren davanın akabinde belediye arsayı alarak bölgeye ‘Kıymet Teyze Parkı’ kurmak için çalışma başlattı. Peker, “Ben o kepçenin önüne 90 yaşına da gelsem otururdum. Küçükler özgür yetişsin ben bunları istiyorum. Bir okul deseydiler tahminen müsaade ederdik fakat okul değil, eğitim değil bir oyun yerini mahvediyorlardı” dedi.

Edirne’de 2014 yılında, 1’inci Murat Mahallesi’nde çocukların oyun alanı olarak kullanılan yeşil alanın, imara açılmasıyla bölgeye gelen bakılırsavliler kepçelerle inşaat başlatılması için yıkım çalışması yapmak istedi. gorevlilerin faaliyetini görüp yeşil alana inen mahalleli Değer Peker de sandalyesiyle kepçenin önüne oturarak çalışmasını engelledi. Peker’in başlatmış olduğu direniş, kısa müddette mahallelinin de takviyesini gördü. Bölgedeki bakılırsavlilerin kepçeleri çekmesiyle sonuçlanan olayda, sonrasındasındaki süreçte Yönetim Mahkemesi Belediye Meclisi’nin aldığı imar sonucunı bozdu.

‘KIYMET TEYZE’ PARKI OLACAK

Değer Peker’in öncülüğünde mahallelinin oyun alanının yıkımına karşı çıkması üzerine Edirne Belediye Lideri Recep Gürkan, arsanın tapusunu almak için yargı süreci başlattı. 7 yılın akabinde sağlanan uzlaşmayla yerin tapusu belediye tarafınca alındı. Gürkan, yeşil alanın tekrar çocuk parkı olarak düzenleneceğini ve isminin Değer Teyze olacağını söylemiş oldu. Gürkan, “Ben o gün Değer Teyze’ye, ‘Recep Gürkan belediye lideri olduğu sürece, Edirne’de hiç bir çocuk parkı yıkılmayacak bilakis yenilerini yapacağız’ diye yemin ettim. Bu 7 yıllık süreçte 45 çocuk parkını 130’a çıkardık. Fakat Değer Teyze Parkı ismini verdiğimiz yer, tapu davaları gitti geldi. kimi vakit biz kazandık, kimi vakit karşı taraf kazandı. Kısacası 7 yılın sonunda tüm pürüzler temizlendi, oranın tapusu belediyenin üzerine çıkarıldı, imarla birtakım meseleler vardı, hepsi çözüldü ve şu an biz 7 yıl evvel Değer teyzeye ve Edirnelilere verdiğimiz kelamı yerine getirdik ve Değer Teyze Parkı’nın imaline başladık. İnşallah 1 ay ortasında tamamlayacağız. Ben de Değer teyzemi konutunda ziyaret edeceğim, elini öpeceğim, ismini kullanmak için müsaadesini alacağım. Orasını Edirne’nin çocuklarına, Değer Teyze’nin torunlarına 1 ay daha sonra ikram edeceğiz. Değer Teyze’nin tüm dünyaya örnek olan o etraf direnişinin sembolleşmesi ismine ismini de yaşatacağız” dedi.

‘OKUL DESEYDİLER TAHMİNEN MÜSAADE EDERDİM’

Tek isteğinin çocukların ve yaşlıların vakit geçirebileceği parkın bir daha yapılması olduğunu söyleyen Peker, “Önümüz aydınlık ve hür olsun. Küçükler özgür yetişsin ben bunları istiyorum. Bir okul deseydiler tahminen müsaade ederdik fakat okul değil, eğitim değil oyun yerini mahvediyorlardı. Nereye götürecektik çocukları? Benim iki tane torunum var, dönüyor dönüyor oyuncaklarla oynuyor. Onların burada gelip oynaması lazım, yaşlıların oturması lazım. Öteki bir şey istemiyorum. Bu topraklara konut yapmasınlar, biraz insanlara alan bıraksınlar, hava alalım” diye konuştu.

‘ANNEMLE GURUR DUYUYORUM’

Değer Peker’in kızı Füsun Yalçınkaya ise yeşil alanın bir daha park yapılacak olmasından büyük memnunluk duyduklarını belirtti. Yalçınkaya, “Bugüne gelişini sabırla bekledik. Parkımıza kavuşmaktı tek isteğimiz. Biraz uzun sürdü süreç aslında ancak bir daha de düzeleceğine bütün kalbimizle inandık. Sağ olsun belediye liderimiz da süreci bugüne kadar getirdi. Umarım kısa müddette parkımıza kavuşuruz. Artık Değer Teyze Parkı olarak anılacak. Bundan da epey büyük bir kıvanç duyuyorum, annemle de gurur duyuyorum” dedi.

‘NEFES ALABİLDİĞİMİZ TEK YER’

Mahalleli Ahmet Dağcı da bölgenin yeşil alan kalmasına park olarak değerlendirileceğine fazlaca sevindiklerini belirtti. Dağcı, “Buraya kepçe geldiğinde Değer ablamız kepçenin yanına geldiğinde site sakinleri olarak biz de koştuk geldik. Değer teyzeyle burada hareket yaptık. Burası yeşillik bir alan ve nefes alabildiğimiz tek yer. Bu alanlar hayli değerli. Çocuklarımız, yaşlılarımız burada gelecek nefes alacak. Ne kadar yeşil alan olursa o kadar uygun. Yeşil alan olarak kalmasına epey sevindik” diye konuştu.