Çocuklar çizdi, İsimli Tıp doğruladı, mahkeme yok saydı

Serkankutlu

Global Mod
Global Mod
İki çocuğun cinsel istismara uğradığı soruşturmaya ait Elmalı Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada tahliye sonucu çıkması reaksiyon topladı.

Geçen yıl haziran ayında Balıkesir savcılığına giden babaanne G.S., 6 ve 9 yaşındaki çocuklarının cinsel istismara uğradığını teziyle, eski gelini Merve A., kocası Rahmi A. ile gelininin erkek arkadaşlarından şikayetçi oldu. Savcılık, babaannelerinin yanında olan, istismara uğradığı belirtilen ana sınıfı öğrencisi G.E.G. ile ağabeyi İ.E.G.’nin, Çocuk İzlem Merkezi’nde sözüne başvurdu.

İSİMLİ TIP RAPORUYLA KANITLANDI

Tabirinde anne ve babasının ayrıldığını söyleyen G.E.G., annesi Merve A.’nın Rahmi A. ile evlendiğini, lakin F., A., M. ve M. isimli erkeklerle de münasebeti olduğunu söyleyerek, geçen yıl üvey babası Rahmi A. ile isimleri F., A. ve M. olan şahısların kendisine istismarda bulunduğunu anlattı. G.E.G.’nin, başından geçen olaylarla ilgili annesi Merve A., üvey babası Rahmi A. ve dayısı S.’den şikayetçi olduğunu ve ağabeyiyle kendisine epey acı çektirdiklerini anlattığı öğrenildi. G.E.G., anneanne F.G. ile dayısı S. C.G.’nin de kendisini fazlaca dövdüğünü kelamlarına ekledi.

Savcıya tabir veren ağabey İ.E.G. ise anneannesinin Finike’deki meskeninde kaldığı 7-8 aylık süreçte oklava ve şarj kablolarıyla dövüldüğünü söylemiş oldu. İ.E.G., üvey baba Rahmi A., M. ve dayısı S.’nin kendisinin özel bölgelerine dokunduğunu söylemiş oldu.

İSTİSMARI ÇİZEREK ANLATTILAR

Küçük kız ve ağabeyi, başlarına gelenleri, deftere yaptıkları çizimlerle de anlatmaya çalıştı. Bu fotoğraflar de soruşturma belgesine girdi.

KENDİLERİNİ NASIL SAVUNDULAR

Merve A. ise, tabirinde, “Çocuklarımın dolduruşa gelerek palavra beyanda bulunduklarını düşünüyorum. Suçlamaları muhakkak kabul etmiyorum. Tahliyemi ve beraatımı istiyorum” dedi.

Rahmi A. da “Çocuklara biz bir şey yapmadık. Suçlamaları mutlaka kabul etmiyorum. Bu kademede tahliyemi ve beraatımı istiyorum” diye konuştu.

Tabirlerinin akabinde mahkeme heyeti sanıklar Merve A. ve Rahmi A.’nın yurt dışına çıkış yasağı koşuluyla isimli denetimle özgür bırakılmasına hükmederek, duruşmayı erteledi.

TOPLUMSAL MEDYA YIKILDI

Mahkemenin sonucu toplumsal medyada protesto edildi.

“#elmalıdavası” Hastag’i açan toplumsal medya kullanıcıları, mevzuyla ilgili olarak 650 binden çok tweet attı. Hastag, Trend Topic (TT) sıralamasında 1. sıraya yerleşti.

bir daha toplumsal medya kullanıcıları, “ALLAH BELANIZI VERSİN” başlığı altında da on binlerce ileti paylaştı.

Mahkemenin verdiği sonucu protesto eden toplumsal medya kullanıcıları, adaletsizliğe reaksiyon göstererek, sanıkların cezalandırılmalarını istedi.

“UYGUN DEĞİL”

Öte yandan, UCİM Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı ile Uğraş Derneği Türkiye Hukuk Koordinatörü avukat Gülşah Ekin Taş, duruşma daha sonrası açıklama yaptı.

Taş, “Biz bugün epey heyecanlı, umutlu geldik, lakin bugünkü yargılamanın sonunda kelamda öz anne ve üvey babaya tahliye sonucu çıktı. Tahliye sonucu hukuka hiç bir biçimde uygun değildir. Bu çocukların ölmesi mi gerekiyor adaletin yanlışsız olması için. Biz bu çocukların gerisinden yas mı tutacağız? Bu çocukların sonuna kadar kelam veriyoruz davalarının takipçisi olacağız. ‘Adalet mülkün temelidir’ yazısını hepimiz bugün gerçekleştirmeyi düşünüyorduk ancak olmadı. İnşallah bir daha sonraki celse umutluyuz ki adil bir karar çıksın” dedi.