Biden yönetimi, öğrenci kredisi iptallerini Yargıtay’da savundu

Suzan

New member
WASHINGTON — Biden yönetimi Çarşamba günü Yüksek Mahkeme’den on milyonlarca Amerikalı’nın yüz milyarlarca dolarlık öğrenci kredisi borcunu affetme kararını, kendi yürütme yetkileri dahilinde hareket ettiğini ve ABD’nin yeni onayına ihtiyacı olmadığını öne sürerek onamasını istedi. Kongre.

Adalet Bakanlığı, yargıçlara sunduğu bir mektupta, eyaletlerin mahkemede karara itiraz etmek için hiçbir temelleri olmadığını iddia ederek, Cumhuriyetçi liderliğindeki yarım düzine eyalet tarafından öne sürülen yasal itirazları reddetti.

İdarenin itirazlara yanıtı, mahkemenin konuyu dinlemeyi kabul etmesinden ve davayı hızlandırılmış bir programa koymasından bir ay sonra geldi. Yargıçlar iddiaları Şubat ayında dinlemeyi planlıyorlar ve bir alt mahkemeden idarenin yasal sorunlar çözülene kadar programa devam etmesini engelleyen bir tedbir kararı aldılar.

Program, yılda 125.000 $’dan daha az kazanan 40 milyona kadar borçlu için 20.000 $’a kadar borcu affedecek. Mahkeme programın devam etmesine izin verirse 16 milyondan fazla potansiyel hak sahibi şimdiden yardım için onaylandı ve milyonlarca kişi daha başvuruda bulundu. İdare, yardımların yaklaşık yüzde 90’ının zaten okula gitmeyen ve yılda 75.000 dolardan az kazanan borçlulara gideceğini söyledi.

Başkan Biden’ın af teklif etme kararı, bir başkanın Kongre’de belirli bir oylama olmaksızın aldığı en kapsamlı harcama kararlarından biriydi. İki partili Kongre Bütçe Ofisi, maliyetinin 30 yılda yaklaşık 400 milyar dolar olduğunu tahmin ediyor ve ekonomi üzerindeki etkinin çoğu önümüzdeki on yılda ortaya çıkıyor.

Karara itiraz eden eyaletler – Arkansas, Iowa, Kansas, Missouri, Nebraska ve Güney Carolina – hükümetin böyle bir genişleme hamlesine tek başına izin verme yetkisi olmadığını iddia ederek, bunun eyaletleri gelecekteki vergilerden mahrum bırakacağını savunuyor. gelirler.

Eyaletler, Kasım ayında Yüksek Mahkeme’ye sundukları bir özette, “Yönetim, Kongre’nin hayal edebileceğinin çok ötesinde bir güç sağlamak için bir kez daha Covid-19 salgınına başvuruyor” dedi ve yargıçların daha önce diğer iki Kovid aleyhine karar verdiğini kaydetti. -19. ilgili eylemler. “Şimdi,” diye eklediler, “Başkan Biden alenen salgının bittiğini ilan ederken, Dışişleri Bakanı ve Eğitim Bakanlığı toplu borç affını haklı çıkarmak için Covid-19’u kullanıyor.”

Borçluların çoğu, Mart 2020’de Başkan Donald J. Trump yönetiminde başlatılan ve Bay Biden yönetiminde devam eden bir Covid-19 yardım çabası kapsamında öğrenci kredisi ödemelerini yaklaşık üç yıl süreyle askıya alabildi. Bay Biden’ın yönetimi, ödemelerin askıya alınmasını Eylül ayına kadar uzattı.

Biden ekibinin Çarşamba günü sunduğu brifing, hükümetin Eğitim Bakanı’nın savaş veya ulusal durum zamanlarında müdahale etmesine izin veren 2003 Kahramanlar Yasası uyarınca güce sahip olduğunu savunarak, pandeminin borç hafifletme programının da nedeni olduğunu iddia etti. acil durumlar.

Eğitim Sekreteri Miguel A. Cardona’ya atıfta bulunulan özette, “Bakanın eylemleri rahatça yasanın düz metni içinde yer alıyor.”

Brifing ayrıca eyaletlerin program hakkında dava açma hakkını da sorguladı. ABD Sekizinci Daire Temyiz Mahkemesi, mahkemeden bir açıklama gelene kadar affedilmeyi geçici olarak durduran tedbir kararı vererek, federal kredileri yöneten kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Missouri Yüksek Öğrenim Kredi Kurumu’na zarar verme olasılığına odaklandı.

Ancak idari tutanak, teşkilatın Missouri eyaletinden ayrı olduğunu ve herhangi bir zararın oldukça spekülatif olduğunu savundu. Özet ayrıca, Teksas’ta dava açan ve bir savunuculuk grubu tarafından temsil edilen iki borçlunun programa itiraz etme hakkı olmadığını söyledi.

Öğrenci kredisi planı, Kasım ayındaki ara seçimlerde Demokratları güçlendirmede rol oynamış olabilir. CNN çıkış anketlerine göre, seçmenler genel olarak bu konuda nispeten eşit bir şekilde bölünmüşken, yüzde 50 lehte ve yüzde 47 aleyhte, program sadık bir şekilde Demokratların yanında yer alan genç seçmenler arasında çok daha fazla destek gördü.