Biden, kendisini yalnızca Yüce Tanrı'nın yarıştan çekebileceğini söyledi

Suzan

New member
Cuma günü Başkan Biden, yaşı, zihinsel zekası ve yeniden seçimde yenilgiye uğrayacağını öngören anketlerle ilgili endişeleri reddetti ve prime-time röportajında ”'dünyayı yönetirken' zekasının her gün test edileceğini” söyledi. Yalnızca “Yüce Tanrı” ona bunu söylediğinde dışarı çıkacağına söz verdi.

ABC'den George Stephanopoulos ile düzenlenmeden yayınlanan 22 dakikalık röportajda 81 yaşındaki Biden, nörolojik veya bilişsel testlerden geçmesine gerek olmadığını söyledi. Anketlerin kaybettiğini gösterdiğine inanmadığını söyledi. Eski Başkan Donald J. Trump'ın Kasım ayında seçilmesi durumunda nasıl hissedeceği sorulduğunda ise soruyu geçiştirdi.

Geçen Perşembe günkü tartışmanın ardından yaşıyla ilgili artan endişeleri gidermeyi amaçlayan bir röportajda Biden, “Sanırım her şeyimi verdiğim ve işimi elimden gelen en iyi şekilde yaptığım sürece en önemli şey bu” dedi. . Ancak baştan sona kısık sesle ve meydan okurcasına konuşursak, röportajın uzun siyasi kariyerinin en derin krizi sırasındaki kanamayı durdurmada çok fazla işe yarayacağına dair çok az işaret vardı.

Bay Biden defalarca Sayın Stephanopoulos'a seçmenlerin onun görevdeki performansını dikkate alması gerektiğini söyledi.

“NATO'yu benim gibi kim bir arada tutabilecek?” diye sordu. “Pasifik'i en azından şimdilik Çin'i mağlup edebileceğimiz bir konumda kim tutabilecek? Bunu kim yapacak? Kimin bu erişimi var?”

Bay Biden, saygı duyduğu insanlar sonbaharda kazanamayacağını söylerse başka bir Demokrat'a yer açıp açmayacağına dair “varsayımsal” soruları defalarca geçiştirdi.

Biden, Stephanopoulos'a “Bakın, eğer Tanrı gelip 'Joe, yarıştan çekil' derse, ben de yarıştan çekilirim ama Tanrı gelmiyor” dedi. Demokrat milletvekillerinin endişelerinin abartılı olduğu gerekçesiyle reddetti.

“Hiç göreve aday olan seçilmiş yetkililerin biraz endişe duymadığı bir grup gördünüz mü? Bunu hiç yaşadın mı? Ben değilim. Aynı şey 2020'de de oldu” dedi ve kampanyasını sorgulayan yetkililerle alay etmek için sesini alçalttı. “'Ah, Biden, ne yapacağını bilmiyorum. Beni alaşağı edebilir.”

Yarışta Trump'ın arkasında olmadığına gerçekten inanıp inanmadığı sorulduğunda şöyle cevap verdi: “Konuştuğum tüm anketörler bunun başa baş bir yarış olduğunu söylüyor; bu bir başa baş yarış.” bu konuda yanılma riskini almaya hazır olduğunu söyledi.

Stephanopoulos'a “Kimsenin başkan olmaya veya bu seçimi kazanmaya benden daha uygun olduğunu düşünmüyorum” dedi.

Başkanın akıl sağlığıyla ilgili sorularla karşı karşıya kalması, geçen hafta Atlanta'da yapılan tartışmanın ardından yaşadığı krizin derinliğini vurguladı ve adaylığı konusunda şüphe uyandırdı. Giderek daha fazla bağışçı ve çok sayıda milletvekili ona yarıştan çekilme çağrısında bulundu.

Başkan Cuma günü bu gerçeği sorguladı ve “büyük çoğunluğun bu insanların olduğu yerde olmadığını” vurguladı ve kendisine yakın hiç kimsenin bağımsız bir nörolojik muayeneye tabi tutulmasını önermediğini söyledi.

“HAYIR. Kimse bunu yapmam gerektiğini söylemedi. İyi olduğumu söylediler” dedi. “Bakın, her gün bilişsel bir teste girmem gerekiyor. Yaptığım her şeyde her gün testlere girdim. Sadece seçim kampanyamda değil, dünyayı yönetiyorum. Bu abartılı gelebilir ama biz dünyadaki en önemli milletiz.”

Bay Biden, başkanlığı sırasında haber kuruluşlarına verdiği birkaç röportajdan biri olan ABC röportajını kabul etti ve güçlü bir gösterinin bocalayan başkanlık kampanyasını güçlendirmeye yardımcı olabileceği umuduyla bir kampanya mitingi için Madison, Wisconsin'e gitti.

Bu, tartışmadan bu yana ilk büyük röportajıydı ve Perşembe günü yayınlanan iki siyahi talk-show sunucusuyla yapılan dostça röportajlardan daha zorlu sorularla karşılaştı. Bu röportajlarda kafası karıştı ve birkaç sözlü sürçme yaptı.

Ancak röportajın mı yoksa televizyondan yayınlanan ve tartışmanın milyonlarca izleyicisinin yalnızca bir kısmı tarafından görülen rutin bir mitingin kampanyasına verilen siyasi zararı telafi edip edemeyeceği açık değil. Bu, geçen haftaki tartışma sırasında pek çok insanı şok eden büyük hatalardan büyük ölçüde kaçınmış olmasına rağmen.

Röportajda Biden, tartışma sırasındaki performansını açıklamakta zorlandı. Suçu bir kez daha “kötü bir soğuk algınlığına” bağladı ve Trump'ın yalan yağmuru karşısında gafil avlandığını öne sürüyor gibiydi.

“Tüm hazırlık sürecim boyunca – benden başka kimse suçlanamaz, benden başka kimse suçlanamaz” dedi başıboş bir yanıtla. “Buna, yabancı liderlerle veya Milli Güvenlik Kurulu ile belirli ayrıntıları almak için otururken normalde yaptığım gibi hazırlandım.”

Şunları ekledi: “Gerçek şu ki, gördüğüm kadarıyla o da 28 kez yalan söyledi. Onu yapamam. Yani tartışmanın gidişatı benim hatam değildi, başkasının hatası da değildi. Kimsenin hatası değil.”

Sayın Stephanopoulos, tartışmanın ilk dakikalarından itibaren zorlanıyor gibi göründüğünü fark ettiğinde, Sayın Biden, “Kötü bir gece geçirdim” dedi.

Biden, Trump'ın kalabalığın büyüklüğü konusundaki takıntısını yansıtan bir konuşmada, birkaç yüz kişinin küçük bir spor salonunu doldurduğu Cuma günkü mitingle övündü. “Sizce benim bu gece çizdiğim gibi kalabalıkları kaç kişi çekebilir?” diye sordu. Bugün olduğundan daha coşkulu birçok insan buluyor musunuz? Ha?”

Bay Stephanopoulos şu cevabı verdi: “Kitlesel oyunu oynamak istediğinizi düşünmüyorum. Donald Trump büyük kalabalıkları kendine çekebilir.”

Bay Stephanopoulos ile yapılan röportaj, Bay Biden'ın Madison, Wisconsin'deki kampanya mitinginde gürültülü kalabalığın önünde yarışta kalma sözü vermesinden ve kalabalığa yüzlerce kişiye yer açmak için başka bir aday çağırdığını söylemesinden birkaç saat sonra tam olarak yayınlandı. adaylar için.

“Tahmin etmek? Beni yarıştan çıkarmaya çalışıyorlar” dedi. “O halde elimden geldiğince açık söyleyeyim: Yarışta kalıyorum!”

Cuma günü küçük bir ortaokulun spor salonunda yaptığı konuşmasında doğrudan yaşına değindi ve 15 milyon iş yaratmak, ilk siyah kadını Yüksek Mahkeme'ye çıkarmak veya “büyük ilaç firmasını yenmek” için çok yaşlı olmadığını söyledi. şirketler”.

“Bir nedenden dolayı Wisconsin'deyim” dedi, “çünkü kazanacağız.”

Biden'ın tartışmanın üzerinden geçen günlerdeki eylemleri yoğun bir siyasi mikroskop altında izleniyor. Biden'ın röportaj ve miting sırasında söylediği her söz, kampanyasının gündemindeki iki sorunun merceğinden değerlendirilecek: 81 yaşında çok mu yaşlı? Peki hâlâ kazanabilir mi?

Biden'ın ekibi günlerdir şunu söylüyor: “Hayır, yapmayacak ve evet yapabilir.”

Ancak başkanın Madison'daki mitinge katılması ve ABC'den George Stephanopoulos'a röportaj vermesi bir haftadan fazla sürdü. Demokratlar ona yarıştan çekilmesi yönünde çağrılar yaparken öfkesinin günlerce kaynamasına izin verdi.

168 iş adamı ve bağışçıdan oluşan bir grup, Cuma günü bir mektupta onu istifaya çağırdı. Bunlar arasında eski NFL komiseri Paul Tagliabue, ayakkabı üreticisinden John ve Tom Florsheim kardeşler ve Walmart'ın varisi Christy Walton yer alıyor.

Massachusetts Demokratı Temsilciler Seth Moulton ve Illinois Demokratı Mike Quigley, diğer iki Temsilciler Meclisi Demokratının Biden'ın yeniden seçim kampanyasından vazgeçmesi yönündeki çağrılarına katıldı. Bay Moulton Perşembe günü Boston'daki bir radyo istasyonuna “kurucu babalarımızdan biri olan George Washington'un ayak izlerini takip etmesi ve yeni liderlere yer açmak için kenara çekilmesi” gerektiğini söyledi.

Virginia Demokratı Senatör Mark Warner, ileriye yönelik bir yolu tartışmak üzere önümüzdeki hafta Demokrat senatörleri bir araya getirmeye çalışırken, New York Demokratı ve azınlık lideri Temsilci Hakeem Jeffries, Pazar günü üst düzey Temsilciler Meclisi Demokratları ile sanal bir toplantı planladı. Başkan Biden'ın adaylığını tartışın.

Cuma günü boyunca Bay Biden meydan okuyan ve hatta huysuz kaldı.

ABC röportajından sonra gazetecilerle yapılan kısa bir taksitte, medyayı seçim sonucu tahminlerinde “her şey hakkında yanlış” olmakla suçladı. Ve Senato'da kendisini yarıştan çekilmeye teşvik etmekten bahseden “tek kişi” olarak Warner'ı görevden aldı.

Dane County Bölge Havaalanında Air Force One'a binerken gazetecilere “Bunu tamamen ihtimal dışı bırakıyorum” dedi ve “kesinlikle artık” Bay Trump'a karşı başka bir tartışmaya kararlı olduğunu ekledi. Eylül ayında ikinci bir tartışma yapılması planlanıyor.

Veraset planı sorulduğunda ise şunları söyledi: “Bu arada, bizim veraset planlarımız var. Peki neden şimdi bir yedekleme planına ihtiyacım var?”