Artık boş duvar kalmayacak

Serkankutlu

Global Mod
Global Mod
Anadolu Üniversitesi Hoş Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Kısmı mezunu Mehmet Ateşli’nin çizdiği duvar fotoğrafları, ilgi görüyor. Kentteki biroldukca kafe ve restoranın yanı sıra duvarlara fotoğraflar çizen Ateşli, çalışmalarından büyük keyif aldığını söylemiş oldu. Mezun olduktan daha sonra duvar fotoğraflarına yöneldiğini ve birinci fotoğrafını bir arkadaşının kafesine çizdiğini anlatan Ateşli, fotoğrafların ilgi görmesi üzerinde bu alana ağırlaştığını tabir etti.

“ÇİZDİKLERİM…”

Mehmet Ateşli, son olarak 80’ler ve 90’lar konseptiyle açılan bir kafenin duvarlarını Adile Naşit, Kemal Sunal, Kadir İnanır, Türkan Şoray üzere Yeşilçam oyuncularının fotoğraflarıyla süsledi. Kafenin karşısındaki trafo duvarlarına da Mustafa Kemal Atatürk, Marilyn Monroe, Salvador Kolu ve Müslüm Gürses’in fotoğraflarını yapan Ateşli, “2013 yılında Anadolu Üniversitesi Hoş Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Kısmı’nı kazandım. Eğitimim bittikten daha sonra atamam olmadı. Ben de alanımda nasıl iş yaparım derken duvar resmi sanatına yöneldim. beraberinde bir dövme stüdyosunda çalışıyorum. Duvar fotoğrafına başlangıç, bir arkadaşımın açtığı kafe ile oldu. Yaptığım fotoğraflar hayli beğenildi. Beğenilmesi ile de fotoğraflarım Eskişehir’de fazlaca fazla talep gördü. daha sonrasında bir kafe işletmecisi benden 80’ler, 90’lar konseptinde fotoğraflar yapmamı istedi. Kafenin ortasındaki ve haricindeki fotoğrafların seçimini büsbütün bana bıraktı. Çizdiklerim, bilhassa insanların bakıp da o günleri özleyeceği fotoğraflardı. Duvarlara, Kemal Sunal, Kadir İnanır, Türkan Şoray, Hababam Sınıfı oyuncularının fotoğraflarını yaptım. Bu konseptte yaptım fotoğrafları. nazarann herkes beğeniyor, ayrıyeten beni arayıp ‘Çok hoş bir çalışma yapmışsınız’ diye teşekkür ediyor. Bu da beni memnun ediyor ve işlerimi daha özverili yapmama niye oluyor. aslına bakarsan severek yapıyorum” diye konuştu.

“TRAFOLARIN HALİ ÇOK KÖTÜYDÜ”

Elektrik trafolarının duvarlarına da fotoğraf yapan Ateşli, “Trafoların daha evvelki hali fazlaca berbattı. Artık beşerler önünde fotoğraf çekilebiliyor. Çok hoş geri dönüşler alıyorum. Eskişehir’de bir boş duvar gördüğümde, ‘Ne hoş boş bir duvar. Buraya ne hoş fotoğraf yapılır’ diyorum. Müsaade konusunda düşünce olmuyor. Zira Eskişehir sanata hassas bir şehir” dedi.

“SALVADOR KOLU’NUN FOTOĞRAFINI 6 SAATTE YAPTIM”

Yaptığı duvar fotoğraflarının süratli bir biçimde tamamladığını belirten Ateşli, “Duvar resmi yapmak fazlaca vaktimi almıyor. Lakin, Salvador Kısmı’nın resmi 6 saatimi aldı. Beşerler, ‘Nasıl bu kadar süratli olabiliyorsun?’ diyor. Bunu da aldığım güzel eğitim yardımıyla yapabiliyorum. Fotoğraflarımda ekseriyetle akrilik boya kullanıyorum. Cepheden cepheye fark ediyor olağan ki. Fotoğraf yaptığım cephe pürüzlü bir cephe ise sprey boya kullanıyorum genelde. Lakin düz bir cephe ise su bazlı akrilik boya kullanıyorum. İnsanların çizdiğim duvar fotoğrafları önünde fotoğraf çekilmesi de beni hayli keyifli ediyor” diye konuştu.

Mehmet Ateşli’nin bir kafenin duvarına yaptığı Atıf Yılmaz’ın direktörlüğünü yaptığı ve Türkay Şoray ile Kadir İnanır’ın başrollerini paylaştığı ‘Selvi Boylum Al Yazmalım’ sinemasının resmi önünde arkadaşıyla bir arada kahve içen Burcu Yılmaz, “Resimler fazlaca hoş, epey beğendik. Nitekim nostaljik bir çalışma olmuş. esasen bu usul yerleri fazlaca severim. Eskişehir’e epey farklı bir hava katmış. Çok beğendim. Fotoğraflar hayli hoş, hayli başarılı olmuş” tabirlerini kullandı.