Ankara’da korkutan olay

Serkankutlu

Global Mod
Global Mod
Çankaya’da beş katlı bir binanın istinat duvarı çöktü. Çökmenin akabinde doğalgaz sızıntısı meydana gelince bölgeye ambulans ve polis takımları sevk edildi, bina boşaltıldı.

Ankara’nın Çankaya İlçesi’nde, Art Topraklık Mahallesi’nde bulunan Orhun Sokak’ta bir binanın istinat duvarı çöktü. Çökmenin tesiriyle doğalgaz sızıntısı medyana gelince bölgeye ambulans ve polis takımları sevk edildi. İstinat duvarı çöken beş katlı apartman ve etraftaki binalar boşaltıldı.

Sokak sakinleri, çökmenin; istinat duvarı çöken binanın alt sokağı Mektep Sokak’ta devam eden inşaat niçiniyle yaşandığını söylemiş oldu.

Nisan ayında, Mektep Sokak’ta başlayan diğer bir inşaat sebebiyle Mektep Sokak’a komşu başka bir sokak olan Altay Sokak’taki Açelya Apartmanı’nın da istinat duvarı çökmüş, fazlaca sayıda bina denetimli olarak yıkılmıştı. Orhun Sokak’taki çöküntü, iki buçuk ay ortasında, birebir bölgede yaşanan ikinci olay oldu.

“YAPILMAYACAK YERE İNŞAAT YAPILIYOR”

İstinat duvarı çöken apartmanda oturduğunu belirten bir vatandaş, “İki üç gün evvel istinat duvarına kepçe ile giriş yapıyor, betonları kırıyor, duvar örüyorlar. O duvar da dolgu olduktan daha sonra bina göçüyor. Yapılmayacak yere inşaat yapılıyor” dedi.

Yaşananlara şahit olan bir sokak sakini ise “Ben burada, karşı binada oturuyorum. Bir gürültü geldi çıktık, istinat duvarı çöktü. Üç dört dakika daha sonra bizim tarafınki çöktü. Eşyalarımızı alamadık ki, nasıl alacağız eşyamızı? ‘Kıymetli, pahalı eşyalarınızı alıp çıkın’ dediler, biz de aldık çıktık” dedi.

Nisan ayındaki yıkım niçiniyle daha evvel meskenini boşalttığını belirten Mektep Sokak sakini bir vatandaş ise “bu biçimde küçük bir yere nasıl müsaade veriliyor onu bilemiyoruz. Bunların sorumluları ortaya çıksın artık. Mektep Sokak’tan artık biz tam taşınacağız herbiçimde” dedi.

MÜTEAHHİT BİLEREK YAPIYOR

Müteahhidin istinat duvarını taammüden yıktırdığını tez eden bir konut sahibi, “Dün ben uyardım. müteahhit demiş ki; ‘Bu binayı bana verin, size ikişer daire vereyim.’ Bina sakinleri kabul etmemiş. Müteahhit de binanın tabanına mahsustan giriyor. Bir haftadır müteahhit burada uyarılıyor, dikkate alınmadı. Ben konuta geldim, daha sonra büyük bir gürültü geldi. Orada kepçe vardı. Kepçe oraya düştü yıkıldı zannettim. Cama çıkıp baktım bina olduğu üzere yıkılıyor. Müteaahhit ve çalışanlar buradayken, mahalle sakinleri buraya atak etti. Bunun ziyanı illa ki çıkacak, Allah’a havale ediyorum. Açgözlülükten başka bir şey değil” sözlerini kullandı.