Akademi topluluğunda tartışma yaratan argümanlar… 9 üniversiteye giremeyen isim, 10. üniversiteye nasıl kapak attı

Serkankutlu

Global Mod
Global Mod
Türkiye’de akademi topluluğunun durumu çoğunlukla tartışma konusu oluyor.

bir daha, akademinin hali bir olayla gündeme geldi.

Bahsimiz: 9 üniversiteye, 56.25’lik yabancı lisan puanıyla giremeyen bir ismin, akademi topluluğuna nasıl adım attığıyla ilgili…

Başvurduğu birden fazla takımda ön elemeden dahi geçemeyerek imtihana girmeye hak kazanamayan Harun Furkan Yağbasan’ın10. üniversiteye babasının rektör arkadaşı yardımıyla Öğretim vazifelisi olarak atandığı tezleri tartışma yarattı.

DİKKAT ÇEKEN TEMAS

Şöyle anlatalım…

Malatya Turgut Özal Üniversitesi’nde Profesör olan Mustafa Yağbasan’ın bir devir Gaziantep Üniversitesi’nde nazaranvlendirme ile çalıştığı ve oğlu Harun Furkan Yağbasan’ın da geçen yıl Gaziantep Üniversitesi Rektörü Ali Gür tarafınca Rektörlük ünitesinde Öğretim nazaranvlisi olarak istihdam edilmesini Odatv ortaya çıkarmıştı.

2012’de Gaziantep Üniversitesi’nde Rektör Yardımcısı olarak nazaranve başlayan Yağbasan’ın hemşehrisi Elazığlı rektör Ali Gür, bakılırsav müddetince oldukcaça tartışılmış ve Fethullahçı olduğu tezleriyle Türkiye kamuoyunda gündeme gelmişti.

Mustafa Yağbasan’ın Gaziantep Üniversitesi’nde nazaranvlendirme ile çalıştığının dokümanı:

ŞAMİL TAYYAR DOKÜMAN PAYLAŞMIŞTI

Ali Gür,
eski Akit müellifi Mehtap Yılmaz’ın eşi. AKP’li Şamil Tayyar, Ali Gür’ün FETÖ’cü olduğunu sav etmiş ve o devir birtakım dokümanlar paylaşmıştı. Mustafa Yağbasan’ın bakılırsavlendirme ile çalıştığı üniversitede oğlu Harun Furkan Yağbasan’ın 56,25 yabancı lisan puanı ile Öğretim nazaranvlisi takımından istihdam edilmesi dikkatlice incelediğinde ortaya birtakım ayrıntılar çıkıyor. Çünkü Mustafa Yağbasan’ın oğlu Harun Furkan Yağbasan’ın Gaziantep Üniversitesi’ndilk evvel biroldukca üniversiteye öğretim elemanı olmak için başvurduğu lakin düşük olan 56.25 yabancı lisan puanı niçiniyle birden fazla müracaatında imtihana girmek için ön elemeyi dahi geçemediği, ön elemeyi geçtiği müracaatlarında ise düşük puanı niçiniyle elendiği ortaya çıktı.

Başvurduğu birden fazla takımda ön elemeden dahi geçemeyerek imtihana girmeye hak kazanamayan, kazandıklarında da düşük puanı niçiniyle elenen Harun Furkan Yağbasan; 56,250 yabancı lisan puanı ile Gaziantep Üniversitesi’ne Elazığlı hemşerisi ve babasının arkadaşı rektör Ali Gür’ün imzası ile takımlı Öğretim nazaranvlisi olarak atanması dikkat çekti.

İşteen az 9 üniversiteye başvurduğu bilinen Harun Furkan Yağbasan’ın öğretim elemanı olmak için başvurduğu lakin puanı yetmediği için elendiği üniversitelere ilişkin fakülte ve yüksekokullar:

– Iğdır Üniversitesi Tuzluca Meslek Yüksekokulu

– Aksaray Üniversitesi İrtibat Fakültesi

– Gümüşhane Üniversitesi İrtibat Fakültesi

– Yalova Üniversitesi Çınarcık Meslek Yüksekokulu

– Yozgat Bozok Üniversitesi Toplumsal Bilimler Meslek Yüksekokulu

– Muş Alparslan Üniversitesi Toplumsal Bilimler Meslek Yüksekokulu

– Harran Üniversitesi Hoş Sanatlar Fakültesi

– Sinop Üniversitesi Gerze Meslek Yüksekokulu

– Mardin Artuklu Üniversitesi Hoş Sanatlar Fakültesi

İşte o imtihan sonuçları:

Ortalarında üstteki okulların da olduğu biroldukça kısma öğretim elemanı olmak için müracaat yapan Harun Furkan Yağbasan bu okulların tamamından elenirken, babasının arkadaşı Gaziantep Üniversitesi rektörü Ali Gür’ün imzası ile Öğretim bakılırsavlisi olarak Gaziantep Üniversitesi’ne atanması tartışmaları da birlikteinde getirdi.

DAVUL VE ZURNAYLA KUTLANMIŞTI

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Ali Gür’ün yerine Arif Özaydın atanmıştı.

Ali Gür ise arkasında tartışmalarla dolu belgeler bırakarak gitmişti.

Gaziantep Üniversitesi yerleşkesinde rektör Ali Gür’ün gidişi üniversitenin idari ve akademik çalışanı tarafınca davul ve zurnayla kutlanmıştı.

Prof. Dr. Ali Gür, 1970 yılında Elazığ’da doğdu ve 1993 yılında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun oldu. 1998 yılında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizikî Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Kolundan uzmanlık alarak; 2000 yılında yardımcı doçentliğe atandı. 2003’de Doçentliğe, 2009’da Dicle Üniversitesinde profesörlüğe atanan Elazığlı Ali Gür, 2012’den itibaren Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizikî Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Kolunda öğretim üyesi ve hem de rektör yardımcısı olarak bakılırsav yapmış, ardından rektör olmuştu.

Rektör Ali Gür ile ilgili biroldukca argüman yer alıyor. Gür’ün, FETÖ’nün akademisyen ablası olarak bilinen Dicle Üniversitesi eski Rektörü Jale Saraç’la ortak yüzlerce makale hazırladığı daha evvel basına yansımıştı. Keza bir daha, Gür’ün birlikte çalıştığı 28 akademisyen FETÖ KHK’larıyla nazaranvden alınmıştı.

Ali Gür’ün, bir vakıf üzerinden burs paralarıyla 1 milyon TL’lik makam aracı aldığı da daha evvel haberlere husus olmuştu.

Rektör Ali Gür’ün imzasıyla 56.25 yabancı lisan puanına karşın Öğretim vazifelisi olarak Gaziantep Üniversitesi’nde istihdam edilen Harun Furkan Yağbasan’ın babasının Dekan Vekili, Dekan Yardımcısı ve Kısım Lideri olarak nazaranv yaptığı Fırat Üniversitesi İrtibat Fakültesi’nden “derece” ile mezun olduğu da ortaya çıktı. Harun Furkan Yağbasan’ın da, yüksek lisans tezindeki özgeçmişinde bu durumu “gururla” yazması dikkat çekiyor.

İşte evrakı:

ÖVGÜYLE KELAM ETMİŞTİ

Fethullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) akademik topluluktaki tesirli ismi Prof. Dr. Osman Özsoy’un Türkiye’deki 200 civarındaki üniversitede misyon yapan 170 bin akademisyenin ortasından, Malatya Turgut Özal Üniversitesi’nde Profesör olan Mustafa Yağbasan’ın araştırmasını övgüyle köşesine taşımasını Odatv ortaya çıkarmıştı. Mustafa Yağbasan hakkında FETÖ’nün firari basın imamı Osman Özsoy, 15 Eylül 2011 tarihinde bir yazı kaleme almış; yazıda, Mustafa Yağbasan‘ın araştırması bütün bir metin boyunca anlatılmıştı.

FETÖ’nün kanalı Samanyolu Haber’de sık sık yaptığı canlı irtibatlarla gündeme gelen ve STV’nin kurucuları içinde yer alan Osman Özsoy, örgütün medya yapılanması ve akademi topluluğundaki örgütlenmesinde faal rol alan isimlerden biri olarak biliniyor. 15 Temmuz darbe girişimindilk evvel FETÖ’nün yurt dışına çıkan A Grubu içerisinde yer alan Özsoy, darbe teşebbüsünün birinci dakikalarında örgütün televizyon kanalında, “Ben profesör olacağıma artık Türkiye’de bir albay olarak daha fazlaca hizmet edeceğime inanıyorum” açıklamasında bulunmuştu.

Sonuç olarak…

90 ve üzerinde yabancı lisan puanı alan Boğaziçi, ODTÜ, Galatasaray, Bilkent, İTÜ üzere okullardan mezun binlerce genç, akademide istihdam edilmek için kıran kırana çaba ediyor.

56.25 puanla takımlı öğretim üyesi olarak rektör Ali Gür imzasıyla Gaziantep Üniversitesi’ne Öğretim vazifelisi atanan Mustafa Yağbasan’ın oğlu Harun Furkan Yağbasan’ın istihdam edilmesi ise Türkiye’deki akademi topluluğunda yaşanan tartışmalara bir yenisini ekliyor. Atamada; Mustafa Yağbasan’ın rektör Ali Gür ve Osman Özsoy ile olan münasebetinin etkisinin olup olmadığı ise tartışmaları artırıyor.