Ahmedinejat: Deşifre edilirse sırlar ortaya çıkar

Serkankutlu

Global Mod
Global Mod
Eski İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Rus medyasında açıklamalarda bulunarak, dünyanın 11 Eylül akınları hakkındaki gerçeği bilmesi gerektiğini söylemiş oldu. Ahmedinejad açıklamasında şu tabirlere yer verdi:

“11 Eylül 2001 olaylarının deşifre edilmesi, son 70 yılda global güvenlik alanındaki tüm siyasi olay ve süreçleri anlamanın anahtarı olacak ve bu hepimiz için daha düzgün bir dünyanın yolunu açacak. Terör saldırısı gerçekleştiğinde, olayın tüm şartlarını tespit etmek ve hatalıyı bulmak için konsolide bir soruşturma kümesi oluşturulması gerektiğini, Birleşmiş Milletler’de duyurdum. Amerikalıların kendilerinin de bu olayı araştırdıklarını, mahkemeye verdiklerini söylemiş oldum. Her şeye kendileri karar veriyor ve bu temelde diğer ülkelerde savaşlara giriyorlar. Kimsenin neler olduğu hakkında yorum yapmasına müsaade vermiyorlar.”

“TEK SÖYLEDİĞİM…”

ABD’nin bu ‘araştırma’ davetlerine epey kızdığını belirten Ahmedinejad, “Tek söylemiş olduğim, tüm savunma bariyerlerini aşıp Amerikan ulusunun kalbindeki iki kuleyi yok eden bu atakları, kimin gerçekleştirdiğinin ve saldırganların ABD istihbaratı ve Amerikan güvenlik servisleriyle hangi kontakları kopararak bunu gerçekleştirebildiğinin memleketler arası bir soruşturmaya gereksinim duyduğuydu” dedi.

Ahmedinejad’a nazaran, 11 Eylül’ün akabinde ABD’nin Afganistan ve Irak’ı işgalleri, dünyadaki ve Orta Doğu’daki durumu Washington’un lehine değiştirme ve ‘derin ekonomik ve toplumsal sorunları’ gizleme teşebbüsüydü. Ahmedinejad, her iki savaşın da can almaya devam ettiğini ve insanları ülkelerinden kaçmaya zorladığını, devletlerin altyapılarının çöktüğü ve geleceklerinin belirsizliğini koruduğunu söylemiş oldu.

Ahmedinejad ayrıyeten, vaktin hiç bir savaşın başarılı olmadığını gösterdiğini belirtti.

“AMERİKAN ATOM BOMBALARI…”

İran’ın nükleer silah peşinde koşmama taahhüdü ve Biden idaresinin 2015 Ortak Kapsamlı Aksiyon Planı mutabakatına dönme tarafındaki son teşebbüsleri hakkında yorum yapan Ahmedinejad, Biden’ın siyasetlerinde kıymetli değişiklik yapmadığını, zira ABD dış siyasetinin, karar alma sürecinin yalnızca küçük bir kesimi olan liderler tarafınca denetim edilmediğini söylemiş oldu.

Ahmedinejad, nükleer silahlar konusunda ise şu biçimde konuştu:

“Bugün nükleer silahların pratik bir uygulaması yok, bu yüzden onların geliştirilmesi istikametindeki tüm maliyetler gereksiz. Prensip olarak silah üretimini ve birikimini insanlık dışı bir aksiyon olarak görüyorum ve buna kategorik olarak karşıyım. Dünya güçleri hegemonyayı reddediyorsa ve uyuşmazlık ve savaş aramıyorsa niye silahlanma yarışına başlasın? niye ulusların zenginliği refah için değil de yalnızca cinayet emelli silahların üretimine harcansın?

2005 yılında BM’de Sayın Putin ile yaptığım birinci toplantıda, ona nükleer silahların Sovyetler Birliği’nin çöküşünü engelleyip engelleyemeyeceğini sordum. Bu silahlar pek gelişmişti, evet, lakin SSCB’nin çöküşünü durdurmadılar. Zira silahlar prensipte insan alakalarını geliştiremez. Bugün Amerika’nın başını çektiği kapitalist dünya nizamı düşüşte. Amerikan atom bombaları ABD global hegemonyasının çöküşünü durdurabilir mi? Dünyada ‘evet’ diyecek tek bir bilge kişi olduğunu düşünmüyorum.”

İran’da Tahran belediye başkanlığı ve Erdebil eyalet valiliği vazifelerinin akabinde, 2005-2013 yılları içinde İran cumhurbaşkanı olarak nazaranv yapan Mahmud Ahmedinejad, hem 2017 tıpkı vakitte 2021 cumhurbaşkanlığı seçimlerine katılmaya çalıştı, fakat İran Muhafızları Kurulu onay vermedi.